09 Temmuz 2021

Kırmızı Halıda Yeni Dönem: Gri Saçlar

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

gri saçlar, 74. Cannes Film Festivali

Kırmızı halının olduğu her organizasyon ünlüler dünyası için de farklı bir mükemmellik maratonu demek. En azıdan yakın bir zamana kadar durum böyleydi. Haftalar öncesinden başlayan hazırlıklar, lüks markaların kişiye özel şekillenen tasarımları, mücevher dünyasının ihtişamını yansıtan seçimler ve kusursuz dış görünümü tamamlayan güzellik dönüşümleri derken spotların en parlak olduğu o kısa an aslında arkasında uzun bir süreci barındırıyordu.

Ancak özellikle 74. Cannes Film Festivali’nde daha önceki tüm kırmızı halı görünümlerini gölgede bırakan bir tavır vardı. Gösterişli elbiseler sarsılmaz yerini korurken yapılan makyajlar çok daha sade ve saçlar olabilecek en doğal halindeydi.

Annette filminin galasında karşımıza çıkan Andie MacDowell uzun, kıvırcık ve gri saçlarıyla güzellik algısını olması gereken rotaya çevirirken, kişinin kendi gibi olabilmesinin ışığını yansıtıyordu.  

gri saçlar, 74. Cannes Film Festivali

gri saçlar, 74. Cannes Film Festivali

Aynı şekilde Jodie Foster’da kısa kesim saçlarının arasından gözüken gri saçlarını tamamen olduğu gibi bırakarak farklı bir zarafet yaratıyordu. Helen Mirren ise hem seçtiği sarı Dolce & Gabbana elbiseyle hem de tepeden topladığı gri saçlarıyla rakamların hiçbir şey ifade etmediğini bir kez daha gösterdi.

Bu favori üçlüye baktığımız zaman doğallığın aslında her alanda kazandığını görmek mümkün. Elbette önemli bir davete katıldığınızda belirli kodlara (kıyafet gibi) karşı saygılı olmanız gerekli, ancak kusursuz olmaya çalışmanın ötesinde kişinin özgürce kendi güzelliğini de gösterebilmesi son derece değerli. Yavaş yavaş hissedilmeye başlayan bu değişim zamanla kırmızı halının da güzellik algısını tazeleyecektir.

ETİKETLER: 74. CANNES FİLM FESTİVALİ , JODİE FOSTER , ANDİE MACDOWELL , HELEN MİRREN , SAÇ , GÜZELLİK