07 Kasım 2015

Dünün Sevgilileri, Bugünün Arkadaşları: Gigi Hadid & Joe Jonas

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Yakın çevrelerinden gelen bilgiye göre Gigi Hadid ve Joe Jonas’ın 5 ay süren ilişkileri bitmiş. Ayrılık nedeni olarak ise yoğun iş tempoları gösteriliyor. Bu ikilide ayrılığın sebep olduğu o uykusuz gecelerden, buhranlı dönemlerden eser yok. Tam aksine, Gigi Hadid ve Joe Jonas yola arkadaş kalarak devam etmeye karar vermişler. Gigi, Victoria’s Secret şovuna son sürat hazırlanırken, Joe Jonas da eski sevgilisinin çektiği klibin yayınlanmasının ardından müzikal projelerini sürdürüyor. Özetle, ikisi de işinde gücünde. Biten bir ilişki sonrasında arkadaş kalmak her ne kadar bir olgunluk, medeniyet sembolü olarak gösterilse de; dünden bugüne duygular dönüşmeden, bir durup dinlenmeden, henüz yeterince küllenmeden eski sevgiliyle arkadaş kalmak, modern hayatın doğurduğu bir duygu mutasyonu mu yoksa gerçek anlamda olgunluğun getirdiği bir çeşit olmuşluk mu?

15-11/07/joe-jonas-gigi-hadid.jpgFotoğraf: Indigital

Devir, kuşkusuz tüketim devri. Bir sosyal medya butonuyla hayatımıza alıp çıkarttığımız insanlar listesi, yine bir tıkla kabarıyor. Özellikle ayrıldıktan hemen sonra sosyal medyada birbirlerini takipten çıkaran, engelleyen, düşman ilan eden eski sevgililer ezici çoğunluktayken, aynı hızla arkadaşlığa terfi eden çiftlerin jet hızı da düşündürmüyor değil. Belki de geri dönüşümün öneminin günden güne arttığı günümüzde, tıpkı cam şişe, kavanoz vb. ürünler gibi duygularımızı da aynı hızla dönüştürebilmek, tüketimin yok ettiği doğal anı biriktirme mekanizmasını yeniden devreye sokmak gerekiyor. Bu durumda, dünkü sevgiliyi bugün arkadaş ilan etmeyi, artı değer olarak görmeli. İsrafa gerek yok.

15-11/07/gigi-hadid-and-joe-jonas.jpgFotoğraf: @gigihadid 

Bir ilişkinin gidişatını belirleyen en önemli unsur nasıl ayrıldığınız. Eğer birbirinizi tüketip tükendiyseniz, geri dönüşüm fikrinden derhal uzaklaşın. Geri dönüştürebilmek için ortada yıpranmış bile olsa, Gigi Hadid ve Joe Jonas’ın birlikteliğindeki gibi elle tutulur bir şeyler kalmalı. Eski sevgilinizin sizden sonra kilo aldığı, olası yeni sevgilisiyle arasının bozulduğu, işlerinin yolunda gitmediği haberlerine "oh olsun" demeye önceden programlıysanız, en azından çoktan yenildiğiniz öfkenizin eline bir zafer daha bırakmamak için bu fikri aklınızdan çıkarabilirsiniz.

15-11/07/gigi-karlie-taylor.jpgFotoğraf: @karliekloss 

Karley Sciortino, Amerikan Vogue’unda yazdığı bir yazıda, arkadaş kalmak ve arkadaşca devam etmek arasındaki iki temel farktan bahsediyor. Karley, eski sevgilinle bir pazar akşamı evde film izleyebileceksen, yeni ilişkisindeki sorunları ya da yakaladığı kusursuz uyumu dinleyebileceksen buyrun arkadaş kalın diyor. Arkadaşça devam etmek ise, iyi kötü yaşananların anısına yolda karşılaştığınızda bir merhabayı esirgememek için ideal formül. Arkadaşça devam etme fikri ayrılığın en samimi olmasa bile, en olgun hali. Asla karşılaşmamak adına pişti olacağın bir mekanda köşe kapmaca oynamaya, görmezlikten gelmek için harcayacağın boş efora gerek kalmadan, gördüğünde bir selam vermenin kime ne zararı var?

ETİKETLER: GİGİ HADİD , JOE JONAS , SEVGİLİ , ESKİ SEVGİLİ , ARKADAŞ