05 Kasım 2015

Denim İkonu: Alexa Chung

YAZI: JANE KELTNER DE VALLE

FOTOĞRAF: MATT IRWİN

MODA EDİTÖRÜ: STELLA GREENSPAN

  
 
 Chung burada yetmişlerin geniş paçalarını dar balıkçı yaka kazak ve sivri burunlu, bağcıklı düz ayakkabılarla kullanıyor. 
 
Alexa Chung jean’den iyi anlıyor. Ne kadar iyi olduğunu mu soruyorsunuz? Geçenlerde bir salı öğleden sonra New York’taki Marlton Hotel’de domatesli spagettisini yerken “Gülünç ama ceplerin konumu o kadar önemli ki” diye anlattı  31 yaşındaki Chung coşkuyla. “Cep yukarı çıktıkça popo büyür. Çok aşağıda kalırsa bel yüksekliği kaybolur. Ortalarda ve hafiften eğimliyse olduğundan daha güzel gösterir.” Başka bir deyişle? Kendisi uzmandan da öte!
 
Televizyon sunucusu, model, yazar ve tasarımcı denim konusundaki bam tellerini, jean ikonlarını ve yanlardan fırlayan simit sorunsalının sonsuza dek nasıl yok edilebileceğini anlattı. Doğal olarak üzerinde jean vardı! Sol tarafta duran pantolonu göstererek “Bunlar Revolution” diyor. “Paçaları hafifçe bol kesime sahip. George Harrison’ın ne giyebileceği baz alınarak tasarlandı. Bu model benim rüya jean’im.” İşte Alexa Chung’ın jean’ler hakkındaki diğer doğruları...
 

Jean'ler Havaalanı Testini Geçmek Zorunda

“Jean denerken daima bovlinge gittiğimde arkadan bakan erkeklere nasıl görüneceğini düşünürüm. Benim için bir diğer önemli yer de havaalanları. Çünkü Londra’dan New York City’ye uçan VS 45’te (Virgin Atlantic’in Londra-New York hattı uçuş numarası) yaşıyorum. Denim ceketimi de seyahat için tasarladım. Bence havaalanında şık olmak göz kamaştırıcı.
 
 Oğlan çocuklarına özgü bu kıyafeti giymenin anahtarı mı? Dar kesimli olanları tercih edin, yüksek topuklar ve zarif bir çantayla tamamlayın. 
 

Oğlan Çocuğu gibi Görünmeden Salopet Giyebilirsiniz

“Rüya giyim senaryom dolgu topuklu sandaletler ve küçük kırmızı bir çantayla tamamlanan şeffaf bir üstle giyilmiş salopet. Son günlerde tam 90’lar havasındayım.”
 

Denim Stili İkonu bile Denim Stili İkonlarına İhtiyaç Duyar

“Kendilerine karşı dürüst olan insanları seviyorum: Mick Jagger, Keith Richards, Jane Birkin, Charlotte Rampling, Françoise Hardy ve Kate Moss. Kimse Patti Smith gibi jean giyemez. Rihanna yeni favorim. Büyüleyici bir kadın ve sıkıcı kıyafetlerin muhteşem görünmesini sağlıyor. Ona kafayı taktım.”
 

Erkeklerden Ödünç Almak İyidir

“Bu koleksiyonda çoğunlukla AG’nin erkek materyalini kullandım çünkü daha sağlam olsun istedim. Kumaşı fazla eskitmek ucuz görünmesine neden oluyor. Çok fazla streç özelliği ise en kötüsü; şeklini kaybedip sarkıyor. Elastikiyet özelliği asla pamuklu olmasının önüne geçmemeli.”
 
 Acil denim güncellemesi! Şambre kumaştan erkek gömleğini daha parlak bir şekle büründürün. İşe ya da nereye isterseniz oraya giyin! 
 

Skinny Ölmedi; Sadece Daha Yüksek Bele İhtiyaç Var

“Belleri tümden yükselttim. AG genellikle fermuarda 21,5 santimetre civarını tercih ediyor. Ben onu neredeyse 24 santimetreye çıkardım. Yüksek belin çok daha rahat olduğunu düşünüyorum. Arkadan yağlarımın fırlamasını sevmiyorum. Düşük belli jean’ler kimseye yakışmıyor.”
 

Gündüzden Geceye'yi Unut – Chung Geceden Gündüze Tasarlıyor

“Şambre kumaştan Honey elbise adını erkek kardeşimin kız arkadaşından aldı. ‘Gündüzden geceye’ gibi terimlerden nefret ederim çünkü bunu dergilerin uydurduğunu düşünürüm, ama aslında doğru bir tarafı var. Bazen hazırlıksız yakalanırsınız ve gündüz vakti dışarıdasınızdır ve sonra gece çöker. Ya da ertesi gün olur. Geceden gündüze. Nasıl olur da kimse bundan bahsetmez? İşte 2015 kadını!”
 

Pasaklı Halleri Var ve Biz de Onu Bu Yüzden Seviyoruz  

“Paparazzilerle en kötü anımı doğum günümde yaşadım; metroya biniyordum ve sanırım elim kolum çok doluydu ve bilet almaya gittiğimde kahvem üzerime döküldü. Çantamdan yedek çorabımı bulup üzerimi silmeye çalışırken klik, klik, klik seslerini duydum. Ertesi gün bir derginin sayfalarını çevirirken Olivia Palermo’nun bir fotoğrafını gördüm; skinny jean ve sivri burunlu ayakkabılarıyla acayip güzel ve derli toplu görünüyordu. Bu çok hoş diye düşündüm. Özel günlerde iki dirhem bir çekirdek olabilirim ama normal günlerde metroda üstüme kahve dökmekle meşgulüm.”
 
Fotoğraf: Getty Images Turkey 
 

Gelecekte Bir Alexa Chung Markası Görüyor 

“Kesinlikle bir gün bir markam olsun istiyorum. Sorun şu ki böyle seçkin bir dünyaya adım atmaya henüz hazır hissetmiyorum kendimi. Farklı şeylerle ilgilenmeyi seviyorum. Ve eğer markanın adını Alexa Chung koyarsam kendimden sıkılırım diye korkuyorum.”
 
Fotoğraf: Getty Images Turkey
 

 

ETİKETLER: ALEXA CHUNG , JEAN PANTOLON , JEAN KOLEKSİYONU