12 Mayıs 2019

"Camp": Moda Üzerine Notlar

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

 lady gaga, 2019 met gala

Fotoğraf: @ladygaga

Susan Sontag’ın Notes on Camp makalesi, moda dünyasının en önemli gala gecesinde kırmızı halı temasına dönüşünce neler oldu? Bu haftaya damgasını vuran MET Gala 2019’un temasını yakın mercek altına aldık. Susan Sontag’ın 1964 yılında kaleme aldığı "Notes on Camp" makalesinin temalaştığı MET Gala 2019’da, gecenin yüksek profil konukları en bireysel, en abartılı ve en “camp” haliyle kırmızı halıdaydılar. Ama camp üzerine sorular hala devam ediyor: Camp, nedir? Susan Sontag ne yazdı? Moda dünyası camp’i nasıl yorumladı?

 lady gaga, 2019 met gala

Fotoğraf: @moschino

Notes on “Camp” 

1964 yılında Partisan Review’da yayınlanan Notes on Camp, Susan Sontag’ın ilk makalesi olmasına rağmen entellektüel şöhretinin mimarı. Adı “gizli bir kod” olarak kalıp tanımlanmayan camp’i deşifre eden Sontag, estetik bir fenomen olan “camp” kavramını 58 maddede tanımladı. Camp, ona göre; yüksek ve alt kültürün, elit ve kitlenin, bir araya gelemeyen geleneksel fikirlerin füzyonu, sınırları eski kafalar tarafından belirlenmeyen yeni bir beğeni hiyerarşisi ve dünyayı bir estetik fenomeni olarak görmek.

19-05/12/theebillyporter.jpg 

Fotoğraf: @theebillyporter

Özgürlük Bildirisi

Kariyerine eleştirmen olarak başlayan Sontag, bu makaleyle çığır açan kültürel bir aktivizmin temellerini attı. Tabuların yıkılmaya başlandığı 60’lı yıllarda Notes on Camp, LGBTQ topluluğunun özgürleşmesini belgeyen bir miras oldu. Toplumsal cinsiyet rolleri ve cinsel kimlik ifadelerin çeşitlenmeye başladığı bu dönemde, camp bireyin kendini ifade etmesini sağlayan güçlü bir enstrüman oldu. 

lady gaga, 2019 met gala

Fotoğraf: @gucci

Modern “Dandy”

Susan Sontag, makaleyi tarihin en ikonik dandy’si, Oscar Wilde’a adıyor. Birçok Oscar Wilde referansıyla camp ruhunu anlatan Sontag'ın, 46. maddedeki camp tanımı en öne çıkanlar arasında; “Camp, kitle kültüründe modern dandy olmaktır.” 19 ve 20. yüzyıldaki aristokrat dandy figürünün aksine, 21. yüzyılın modern dandy’si “camp” sınıfsız bir beğeniyi savunuyor. 

 lady gaga, 2019 met gala

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Camp Ruhu 

Camp’in özünde doğal olmayana “duyulan” sevgi var. Geleneksel dandy’nin hiçbir şey yapmak istemeyen, zor beğenen karakterine inat, modern dandy yaşama sanatını en eğlenceli şekilde yeniden yarattı. Camp’ın temel şartı ciddiyetti, ama başarısız olan bir ciddiyet. Camp, taşkın ruhu ve şuh kahkahalarla ciddiyete “ironik” bir övgüydü. Başarısız ciddiyeti estetize eden camp, tiyatral bir deneyimdi. Susan Sontag makalesini, camp’in nihai sözü olan “it’s good because awful…” (güzel, çünkü korkunç) ile sonlandırıyor.

 ezra miller

Fotoğraf: @ezrormillar

Camp: Notes on Fashion

Susan Sontag camp’i tanımladığı 58 paragraftan hemen önce Oscar Wilde’ın şu sözlerini referans veriyor; "Kişi ya bir sanat eseri olmalı ya da sanat eseri giymeli”. Peki MET Gala 2019’da hangi ünlüler "Camp: Notes on Fashion" temasını yorumlamayı başardı, hangi ünlüler konsepti google’larken sayfa hatası yaşadı? Susan Sontag’ın camp tanımları arasında yer alan “üç milyon kuş tüyünden yapılmış bir elbiseyle gezen kadın” şüphesiz ki gecenin en büyük ipucuydu. 

ezra miller

Fotoğraf: Getty Images Turkey

MET Gala 2019'un Camp Yıldızları

Popüler kültürün camp yıldızı Lady Gaga’nın ev sahipliğinde gerçekleşen gecede, pop ikonu kırmızı halıda 4 farklı kıyafet değiştirerek tüm alkışları topladı. Yine de gecenin kazananları, camp’i yorumlamak yerine kırmızı halıda gerçek bir camp olduğunu gösteren, Katy Perry, Ezra Miller ve Billy Porter oldu. Komedyen ve yazar Lena Waithe’in arkasında “Camp'i, siyah drag queen’ler icat etti” yazan takımı, küçük imla kazasına rağmen (invented yerine inventend yazıyordu), camp'in asıl mesajını çok net bağırıyordu. Camp estetiğini yüksek modaya entegre eden Jeremy Scott'ın Moschino tasarımları da kırmızı halıya damgasını vurdu. Dorian Gray’in Portresi'nden ilham alan Harry Styles da modern dandy görünümüyle gecenin camp yıldızları arasındaydı. Virgil Abloh’un tırnak işaretleriyle meşhur “Off White” tasarımlarını pembe halıda görememek gecenin camp kaybı oldu. “Camp, her şeyi tırnak işaretleri içinde görür” diyen Susan Sontag, hayatta olsa MET Gala'ya Off White tasarımıyla mı katılırdı sizce? 

Gecenin camp yıldızlarına yeniden bakmak için, Vogue'un MET Gala 2019 özel eğlenceli kısa filmini izleyin. Bardia Zeinali'nin yönettiği camp klasiği, gecenin özeti.

Gecenin en çok merak edilen gündem maddelerini keşfedin. 

MET Gala 2019 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

MET Gala 2019 Sosyal Medyada Nasıl Karşılandı?

MET Gala 2019'da Kim, Hangi İkondan İlham Aldı?

MET Gala 2019: Gecenin En İyi Kırmızı Halı Görünümleri

ETİKETLER: CAMP: NOTES ON FASHİON , METGALA2019 , SUSAN SONTAG , CAMP