27 Ocak 2021

Beyazın Kış Hali

YAZI: BERİL TÜRKMEN

Simone Rocha

Moncler 4 Simone Rocha 2020-21 Sonbahar/Kış

Geçtiğimiz son birkaç sezona kadar katmanlara bürünmek; canlı renkleri ve abartılı formları seçmek, kış sezonunda stil sahibi görünmenin anahtarı gibi algılanıyordu. 2020 Sonbahar/Kış podyumlarıysa az sayıdaki parçaları beyaz, bej ve toprak tonlarında bir araya getirerek, farkında olduğumuzun ötesinde bir iddia oluşturuyor. Bu denklemin alametifarikası, sonuca giden formülün kolaylığı. 

Bu formülü uygulamak için edinmeniz gereken anahtar parçaların başında, triko ya da penye kumaştan, beyaz ya da bej rengi balıkçı yaka bir üst geliyor. Basit gibi görünen bu parçanın stilinize uygun olanını mağazalarda bulmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Size ufak bir sır verelim: Eğer 34 ya da 36 beden giyiyorsanız, hazır giyim markalarının 13 - 14 yaş, kız ya da erkek giyim reyonlarından bu parçayı kolaylıkla edinebilirsiniz, zira çocuk reyonlarının bu yaş aralığı, boy olarak 164 santimetreye tekabül ediyor ve çocuklara uygun dikildiği için genellikle geniş kesim oluyor. Bahsettiğimiz balıkçı yaka üstleri herhangi bir kazağın ya da ceketin içine giyecekseniz ve gün içinde bu parçayı üzerinizden çıkarmayı düşünmüyorsanız, bol gelen bel ve boyun bölümünü arkadan küçük bir çengelli iğneyle tutturabilirsiniz. Eğer kombinasyonunuzu bol kesim sweatshirt ya da denim ceketle eşleştirecekseniz, olduğu formuyla bırakabilirsiniz.

Simone Rocha

Chanel 2020-21 Sonbahar/Kış

Hazır giyim markalarının neredeyse tamamında bulacağınız, devasa bebe yaka gömleklerin büyüleyici etkisini de görmezden gelmeyin. Dar ya da bol kesim, yuvarlak ya da bisiklet yaka bir kazağın içine 2020 Sonbahar/Kış sezonunun yüksek moda sahnesinden eş zamanlı olarak hızlı moda vitrinlerine ulaşan büyük, bebe yakalı gömlekler giymek, görünümünüzü İskandinav sokak stiline yaklaştırır. Genellikle beyaz, nadiren de bej renklerdeki gömleklerde gördüğümüz bu yakaların V yakaya uyarlanmış versiyonlarını ise, yine aynı ailenin bir başka üyesi V kesim hırkalarla eşleştirin. Bu görünümü yine beyaz ya da bej tonlarında bir jean’le kullanın. Son olarak, tercihen maksimal, altın ya da gümüş bir kolyeyle stili tamamlayın.

Bahsi geçen tonları bir arada kullanmanın bir başka kolay yoluysa, tulumlar ve takımlar. Üstelik yazlık parçalarınızı ufak hilelerle kışa adapte etmek mümkün. Örneğin; yazlık tulumlarınızın içine giyeceğiniz triko üst ve gömleklerle kışlık bir görünüm elde edebileceğinizi hiç düşünmüş müydünüz?  Sırtınıza atacağınız beyaz ya da bej bir kaban da ideal tamamlayıcınız olacaktır. Görünümünüzü güçlendirmenin en iyi yolu, mevsim şartlarına göre beyaz bot ya da yün beyaz çoraplarla bir araya getireceğiniz beyaz sneaker’lar giymekten geçiyor. Aynı denklem takımlarınız için de geçerli: Blazer ceketinizin içine triko kumaş, aynı tonlarda bir üst giyin ve mevsim şartlarını unutturan bir babet ile eşleştirin. Babetlerle yağmura yakalanmaktan endişe duyuyorsanız, fonksiyonu ön planda sunan XL çantaları seçin ve sabah evden çıkarken yanınıza yedek ayakkabı alın.

Topluma dayatılmış moda ve stil normlarını görmezden gelen, kuralları yıkan, kendi dinamiğini yaratan jenerasyonun hükmettiği zamanlarda kolay ve ulaşılabilir olan öne çıkıyor, fonksiyonellik yükseliyor. Stil sahibi bir gardıroba sahip olmanın pek de zor olmadığı 2020 Sonbahar/Kış sezonunda masumiyet, saflık, iyimserlik ve nice pozitif hislere tercüman olan renklerin yolu yüksek modayla buluşmuşsa, bize düşen bireysel stilimize yüksek dozda adaptasyonunu sağlamak, renklerin ötesinde hissettirdiği duyguları hayatımıza entegre etmek. 

İlgili Başlıklar