06 Ağustos 2019

Bambi Northwood-Blyth'dan New York Tavsiyeleri

28 yaşındaki Avustralyalı model, birçok kampanya çekimi için sık sık seyahat ediyor. Vogue Eyewear koleksiyonunun tanıtımının da dahil olduğu, iş nedeniyle ettiği bu seyahatlerde dünyanın birçok yerini gezip görme fırsatı buluyor. Ünlü modelin çok sevdiği ve hiçbir yere değişemediği tek bir şehir var: New York.

Dünyada büyük ses getiren Gigi Hadid x Vogue Eyewear 2019 koleksiyonunun en son çekimi tamamladığında, ünlü modelle kısa bir söyleşi yaptık. Yaptığımız bu kısa söyleşide kültürel bir deneyim için en sevdiği mekanlardan, mutlaka rezervasyon yapılması ve gidilmesi gereken restoranlara ve kokteyl barlara kadar her şeyi New York Rehberi'nin ikinci kısmında konuştuk. 

vogue 

"New York yaşamak için çılgın, karışık ve çok gürültülü bir şehir. Dünyanın her yerinden gelen insanlarla bir arada yaşamak benim için çok keyifli. Bu yüksek enerjili şehri çok seviyorum ve bence çalışmak için de muhteşem. Burada New Yorkluların birbirini desteklemesi ise harika, bir anda içinde bulunduğunuz bu koca şehri sizin için yaşanılabilir küçük bir toplum haline getiriyor ve bana kendimi buraya ait hissettiriyor."

 

Yeni nesil New Yorkluları en çok görebileceğimiz yer neresi? 

East Village’da, yani yaşadığım yerde böyle bir topluluk var. Burası bir çift Gigi Hadid x Vogue Eyewear güneş gözlüğü takıp dolaşmak için ideal bir mahalle. Turistlerin pek uğrak noktası olmayan Manhattan'ın bu küçük cebinde şehri hissedebilirsiniz. Mast Books ve Strand Book Store gibi birçok kitapçı, alışveriş yapmak için Duo gibi (eski moda ve yeni tasarımcılar için) çok sayıda harika mağaza, gidilebilecek onlarca güzel kafe var. Daha geçtiğimiz gün Mast'dan Fransız şair Jacques Prévert'nin Piroles'unu satın aldım. Mağazayı daha önce yürürken keşfetmiştim. New York'u tanımanın en iyi ve en zevkli yolu da bu zaten. Hiç bilmediğin sokaklarda keyifli bir yürüyüş yaparken yepyeni şeyler keşfetmeye bayılıyorum! Merak etmeyi bıraktığında yaşlanmaya başladığını söylüyorlar, o kadar doğru ki!

New York’un bağımsız ve kendine özgü kitap dükkanlarından daha fazla bahsetmek gerekirse,  Mast çok nadir bulunan ve ikinci el kitaplardan oluşan harika bir seçim. Strand Books da inanılmaz. Bana Matilda filminde Matilda'nın kütüphanede olduğu sahneyi hatırlatıyor; burası içinde adeta kaybolabileceğiniz kadar büyük bir kitapçı ve çok sevimli bir çatı katına sahip.

 

Peki ya daha az edebiyat daha çok güzel sanat aradığında tercihin neresi oluyor? 

New York’ta her zaman yeni şeyler ortaya çıkıyor, buraya dair en sevdiğim şeylerden biri de bu aslında;Heyecanı! Guggenheim'da her zaman ilginç bir sergi var; etrafında dolaşmak ve küçük bir gezinti yapmak için de çok güzel bir bina. Özellikle altı sanatçının küratörlüğünü yaptığı modern sanatın harika bir karışımı olan ‘Artistic License’ı görmek beni çok heyecanlandırmıştı. New York’ta daha küçük galeriler de var. Mesela ‘The New York Earth Room’, ‘The Broken Kilometer’ ve Brooklyn’deki ‘Beyond The Streets’... 100 bin kilometrelik bir alana yayılmış muazzam bir sokak sergisi gezebilirsiniz. Üstelik yaz boyunca buradaysanız Beyond The Streets’i gezmek için harika bir fırsat.

19-07/30/00070_141.jpg

The Big Apple, birinci sınıf kültürel takvimi ile herkes tarafından tanınıyor olabilir, ancak Northwood-Blyth’e göre bu gösterişli olayların ötesinde keşfedilecek pek çok şey var:“East Village’daki Tomkins Square Park çok özel ve bir küçük yer. Tomkins Square Park, içinde zaman harcamayı ve takılmayı seven gerçek New Yorklularla dolu, çok güzel ve yemyeşil bir park. Ayrıca etrafında çok güzel gölgeli köşeleri, güneşli noktaları, geniş basketbol sahaları ve en önemlisi ben ve kız arkadaşlarımın öğleden sonra köpeklerle rahatlayabileceği sevimli bir köpek parkına sahip. En güzel yanlarından biri ise parktaki yaşlı kadınlarla satranç oynayabiliyor olabilmek."

“Hiç şüphesiz ki kız arkadaşlarla dışarı çıkmak, New York kültürünün en güzel parçalarından biri (Sex and The City, Gossip Girl ve Girls’te görüldüğü gibi), ama ne yapmak istediğime göre en sevdiğim rezervasyon noktaları tabii ki değişiyor. Kahve ve kahvaltı için Dimes, suşi için Takahachi ve Domodomo vazgeçilmezlerimden. Sadece biraz rahatlamak ve sağlıklı yiyecekler yemek istediğimde ise Souen'e uğruyorum. Soho’daki Sant Ambroeus ise sağlıklı ve taze yiyecekler için güzel bir seçenek. Orada Fransız-Vietnam mutfağının en taze yemeklerini yapıyorlar. Kreplerden pirinç kâğıt rulolarına kadar her şeyi seviyorum. Kabak erişte ile yapılan vegan pho da benim gibi Tip 1 diyabetli insanlar için harika bir seçenek."

19-07/30/00020_103-1564487567.jpg 

Peki tek bir mekan seçebilecek olan aklına ilk hangisi gelir? 

Akşam yemeği ya da arkadaşlarla bir şeyler içmeye çıktığımızda en sevdiğim yer, Tribeca'da Frenchette. Yeni ve heyecan verici bir mekan ve mükemmel bir doğal şarap listesine sahip. East Village'daki Lucien, bana göre akşam yemekleri için hala çok eğlenceli ve keyifli bir yer. Rahat çevresi, hoş şarapları ve  sizi asla rahatsız etmeyen bir kalabalığı var. Eğlence dolu bir akşam için şık bir mini elbiseyi cat eye gözlüklerle kombinleyerek oraya gitmeye bayılıyorum!

19-07/30/00010_070.jpg

New York’ta harika bir gece geçirmek ve eğlenmek için biraz fazladan zaman bulmayı başarırsanız Lower East Side’daki 1970'lerin havalı iç mekanlarına sahip harika bir bardır. Hemen yanda kentin en iyi miksolojistleri tarafından hazırlanmış bir kokteylin tadını çıkartmak mümkün. Bahsettiğim mekan, dışarıdan asla belli olmayan oldukça gizli bir yer. İçeri girmek için kapısını bulup zili çalmanız gerekiyor.

  

Vogue Eyewear Gigi Hadid 2019 Koleksiyonunu buradan keşfedebilirsiniz.

ETİKETLER: BAMBİ NORTHWOOD BLYTH , NEW YORK , VOGUE EYEWEAR , GİGİ HADİ , GİGİ HADİ X VOGUE EYEWEAR