LIVING
LIVING

19 Ekim 2021

Ünlülerin Favori Oteli James Bond’dan İlham Alıyor

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

golden eye, otel, jamaika

Fotoğraf: ISLANDOUTPOST / Peter Brown

Ian Fleming çok uzun zamandır Jamaika’ya beslediği sevgiyi sonunda bir arazi alarak taçlandırmıştı. 1946’da Oracabessa koyuna bakan araziye Golden Eye adını vererek 20 yıl boyunca tüm casus romanlarını burada yazdı. Dr. No, Live and Let Die, The Man With the Golden Gun ve Octopussy serilerinin hepsine adanın doğal güzellikleri ilham verdi.

1970 yılındaysa Golden Eye ilk olarak Bob Marley’e satıldı. Ardından Island Records’un kurucusu Chris Blackwell burayı satın alarak beş yıldızlı bir otele dönüştürdü. Şimdi 52 dönümlük bir araziye yayılan otel, Low Cay plajına uzanan şık kulübelerden oluşuyor. Golden Eye’ın iç mimari Barbara Hulanicki, adanın atmosferine sadık kalarak dekorasyonu özel mobilyalar ve Afrika zanaatkarlığıyla şekillendirdi.

golden eye, otel, jamaika

Otelin ünlüziyaretçiler listesindeyse Jude Law, Hailey - Justin Bieber, Kate Moss ve Martha Stewart gibi isimler var. Blackwell’se adaya hayranlığı hiçbir zaman bitmeyen ve bu otelin kurulmasına vesile olan Fleming için şunları söylüyor; “Eğer Fleming böyle bir yerde olmasaydı kitapları büyük ihtimal yazamayacağını söylemişti. Çünkü Golden Eye’ın verdiği bambaşka bir his vardı.”

 

ETİKETLER: GOLDEN EYE , JAMES BOND , OTEL , SEYAHAT