LIVING
LIVING

01 Ekim 2021

Sonbahar Güneşini Hissedebileceğiniz 5 Avrupa Şehri

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Yaz güneşiyle vedalaşmak umduğunuzdan daha zor geliyorsa hâlâ ufak kaçamaklar için vaktiniz var. Kalabalıklardan uzak, uçsuz bucaksız koyların, yerel lezzetlerin ve yaz güneşinin tadını çıkarabileceğiniz 5 Avrupa şehrine göz atalım.

Saint-Tropez, Fransa

Geride bıraktığımız yazın yasını tutmak isteyenlerden misiniz? Öyleyse sizi Güney Fransa’ya alalım. Sonbahar aylarında sıcaklıklar hâlâ yaz güneşini anımsatıyor ve kalabalıklar çoktan dağıldı. Geriye de ılık yaz akşamları, Fransız Rivierası'nın keşfedilmeyi bekleyen sahil kasabaları ve Plage de Pampelonne ve Plage des Salins gibi genellikle dolup taşan plajlar kaldı. Karl Lagerfeld’ın cennetine gitmek ve yazla vedalaşmak için en doğru zamanlardayız.

Sardinya, İtalya

Güneş ve plajlar için sonbaharda ziyaret edilecek en güzel yerlerden biri de İtalya'nın en büyük ikinci adası Sardinya. Akdeniz’in tam ortasında konumlanan ada, her ne kadar yaz aylarının favori lokasyonlarından biri olsa da iklimi sayesinde Ekim ayında da sizi hüsrana uğratmayacaktır. Ilık hava sayesinde muhteşem kumsallarında güneşin tadını çıkarabilir, azalan nüfusla huzurlu sahilleri ziyaret edebilir ve yerel halkın gerçek hayat deneyimlerini tecrübe edebilirsiniz. Ekim günleri, Sardinya’nın ruhunu hissetmek için en doğru zaman olabilir.

dubrovnik

 

Dubrovnik, Hırvatistan

Daha az kalabalık, daha serin hava ve keyifli mevsimlik ürünler... Tüm bunlar, Hırvatistan’ın en gözde adreslerinden Dubrovnik’e bir sonbahar çıkarması yapmak için yeterli değil mi? Bölge kendini kış mevsimine teslim etmeden önce yeterince ılık sularda dalış yapabilir, şehrin en gözde yerlerini canınızın istediği gibi arşınlayabilir ve kalabalıklardan uzak Dubrovnik'in güzel tarihi mekânlarını keşfedebilirsiniz. Festivaller ayı olarak bilinen Ekim'i değerlendirmek için gitmeden önce ufak bir araştırma yapmanızı da öneriyoruz.

 

Algarve, Portekiz

Yaza hâlâ doyamadıysanız ve son bir yaz güneşine ihtiyacınız varsa, sizi Portekiz’e alalım. Algarve'nin vahşi batısı olarak bilinen Sagres yarımadasında özellikle yaz sezonu sonunda turist kalabalığından uzak, yerli halk ve sörfçülerle sıcaklığın tadını çıkarabilirsiniz. Sonbahar güneşinin tadını çıkarabileceğiniz bu kaçamakla, Portekiz’in küçük köylerini ve lezzetli mutfağını keşfedebilir ya da dünyanın en güzel yürüyüş parkurlarına sahip olan sahillerinde yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Costa Blanca, İspanya

İspanya’nın keşfedecek sayılı güzelliği olsa da “beyaz kıyı” anlamına gelen Costa Blanca bembeyaz kumları, berrak suları ve Ekim ayının sonuna kadar devam eden ılık yaz havasıyla akla gelen ilk seçeneklerden biri. Hareketli ve biraz da bunaltıcı günlerin yorgunluğunu huzurlu bir tatille unutmak isteyenler, 200 km uzunluğundaki bu sahil şeridinde mutlaka kendilerine uygun bir şeyler bulacaktır.

 

*Tatil planlarınıza başlamadan önce seyahat kısıtlamaları ve ülkelere giriş-çıkış konusunda detaylı bir araştırma yapmanızı öneriyoruz.

ETİKETLER: SONBAHAR DESTİNASYONLARI