LIVING
LIVING

01 Haziran 2021

New York'un Nehir Üzerinde Konumlanan Yüzen Parkı

YAZI: HAZAL BAYAT

floating-park Fotoğraf: Getty Images

New York'a yepyeni bir park kazandırma fikri, Londra merkezli tasarımcı Thomas Heatherwick'in dokunuşuyla bambaşka bir projeye dönüşerek şehri "Yüzen Park"ına kavuşturdu. Manhattan'ın Batı Yakası'nın 200 metre açığında, Hudson Nehri'nin üzerinde konumlanan alışılmadık parkın hedefi oldukça basit: İnsanları açık havada bir araya getirmek.

"Bitkileri ve ağaçları düz bir yüzeye koymak her zaman bir park oluşturmaya yetmez. Buranın sadece bitkili bir otopark olmasını istemedik" diyen Heatherwick, ilk bakışta kısıtlı bir alan gibi görünen parkın içinde 687 kişilik bir ana oditoryum, 200 kişilik daha ufak bir sahne, 400'den fazla ağaç ve bitki türü sığdırdı. Alanın peyzaj mimarıysa Signe Nielsen.

floating-parkFotoğraf: Getty Images

Parkın Manhattan'ın bir parçası değil, yeşil bir uzantısı olmasını amaçladığını söyleyen tasarımcı Thomas Heatherwick, kentin içerisinde ancak kentin atmosferinden uzak, kendi doğal atmosferine sahip bir park yaratmayı hedeflediğini söylüyor. Otoyoldan bir köprü aracılığıyla ulaşılan Floating Park, şehrin karmaşasından ve yaşadığı günlük stresten uzaklaşmak isteyenler için bir tampon bölge.

ETİKETLER: NEW YORK , NEW YORK CİTY , FLOATİNG PARK , HUDSON RİVER , SEYAHAT ROTASI