LIVING
LIVING

29 Ağustos 2021

Dünyanın En Yaşanabilir Şehri Neresi?

YAZI: ELISE TAYLOR

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-08/27/screenshot-wwwvoguecom-20210827-09_58_06.png

Fotoğraf: Getty Images

Dünyanın herhangi bir yerinde yaşama şansınız olsaydı nereyi seçerdiniz? Görünen o ki, nesnel olarak listenin başında yer alan bir yer var. The Economist Intelligence Unit'in 2021 Küresel Yaşanabilirlik Endeksi'ne göre Auckland, Yeni Zelanda dünyanın en yaşanabilir yeri olarak karşımıza çıkıyor.

Peki neden? Temel olarak istikrarlı yapısından kaynaklanıyor aslında. Popüler bir başbakan olan Jacinda Ardern ile işleyen demokrasisiyle dikkat çeken Yeni Zelanda, yollar, su, elektrik, toplu taşıma ve açıkçası temel konfor için ihtiyaç duyulabilen her şeyi karşılıyor.

Sonrasında ise sahip olduğu ılıman iklimi var. Volkanik tepeler arasında yer alan ve iki farklı limanla çevrili olan şehirde sıcaklıklar, Ocak ayında ortalama 23 derece ile Ağustos ayında 15 derece civarında seyrediyor. Dünyanın dört bir yanındaki şehirler iklim kriziyle boğuştukça, bu ılıman havanın da önemi muhtemelen artacak. Ayrıca çok sayıda halka açık park ve yeşil alan da mevcut.

Kültür de önemli bir rol oynuyor. İster farklı sanatçıların eserlerini içeren Auckland Sanat Galerisi Toi o Tāmaki'ye bir gezi olsun, isterse de Eden Park'ın ragbi stadyumunda bir maça katılmak ya da Matakana'daki çiftçi pazarını dolaşmak, şehir sakinlerini teşvik edecek pek çok etkinlik söz konusu. Ayrıca Auckland, yerel yemeklere odaklanan mükemmel mutfağıyla da tanınıyor.

Ancak listedeki yerinin en büyük kaynağı pandemi. Rapor, birincilik sıralamasının nedenini, çoğunlukla şehrin pandemiyi daha hızlı kontrol altına alma ve böylece kısıtlamaları daha erken kaldırma yeteneğine bağlıyor. Avrupa şehirleri 2021 boyunca ikinci ve bazı durumlarda üçüncü karantinalardan geçerken, Auckland sakinleri neredeyse her zamanki gibi hayatlarına devam edebildiler. Amerika’dan ise düşük Covid-19 oranı ve yüksek aşılı nüfus yüzdesi sayesinde 14. sırada Honolulu, Hawaii geliyor. 

ETİKETLER: SEYAHAT , YENİ ZELANDA