27 Kasım 2020

Güzellik Algısını Değiştiren 5 Instagram Hesabı

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Güzellik Algısı

@mypaleskinblog

Hayat nasıl farklı olanların bir araya geldiği bir bütünse biz de kendi içimizde o kadar farklıyız ve bir araya geldiğimizde birbirimizi tamamlıyoruz. Hepimizin ayrı hikayesi olsa da ortak paydalarda rahatlıkla buluşabiliyoruz ve bazen kelimelere gerek kalmadan konuşabiliyoruz. Ancak bazı durumlar da belirlenen algı ve kalıplaşmış normlar bizi farklılıklarımızı kutlamak yerine “kabul görmenin” tek düze yoluna itiyor. Güzellik de bunlardan biri.

Asırlardır “nasıl olmamız” gerektiği ya da “neyin güzel olduğu” konuları içinde gel-gitler yaşadık. Aynalarla daha fazla konuşup, dışarıdan gelen sesleri daha çok dinledik çünkü ne olursa olsun içimizden gelen sesleri susturmuştuk. Belki de “daha” kelimesinin cazibesine kapıldık. Daha güzel olmak, daha fit olmak, daha varlıklı olmak gibi ki bu kelimenin de bir suçu yok aslında. Örneğin “daha iyi” bir insan olmak cümlesini düşünürseniz içerdiği o baskı hissi bir anda kayboluyor. Yine de kendimizi bu girdabın içinde bulabiliyoruz. Özellikle de sadece görselliğin ön planda olduğu sosyal medya platformları hayatımızın bu kadar merkezindeyken.

Fikirlerimiz, vizyonumuz nasıl değişiyorsa bedenlerimiz de değişebilir ya da değişimi bir yana bırakırsak yaradılışınız böyledir. Her iki durumda da bedeniniz sizinle beraber bir yolculukta ve daima yanınızda. Ona belki de sırf bu yüzden iyi davranmalısınız. Çünkü kusursuzluk tıpkı sahip olma güdüsü gibi, sınırları yok bu yüzden ulaşmak zorunda olduğunuz bir nokta da yok. “Kendini olduğun gibi sev.” biraz klişe gelebilir ama aslında kendini sevebilmek oldukça zor ve emek isteyen bir sanat. Bu beş isim bir şekilde bunu başararak, en doğal hallerini belki de en zorlu platformlardan biri olan Instagram’da paylaşarak bize güzelliğin “ben” halini yeniden hatırlatıyor.

ETİKETLER: GÜZELLİK , İNSTAGRAM , SOSYAL MEDYA