EN VOGUE
EN VOGUE

25 Ağustos 2021

Teknoloji ile Farkındalığın Kilidini Açmak

YAZI: ALLİ SİM

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

apple

Apple

Apple'ın fitness ve sağlık teknolojisi direktörü Julz Arney, dikkat sıklığına uyum sağlamak için teknolojiden nasıl yararlanılabileceğini Vogue Singapore'a anlatıyor.

Mindfulness nedir?

Farkındalık, bilinçli olarak şu âna odaklanarak, yargılamadan ne olduğunu incelemektir. Farkındalığımız, kendimiz ve çevremizdeki dünyayla bağlantı kurmanın anahtarıdır. Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ‘şimdiki anda kalmanın’ zihinsel huzuru artırmanın yanı sıra kaygı, depresyon ve stres durumlarını azaltmaya yardımcı olduğunu belirtiyor.

Farkındalığımızı harekete geçirmek

Yeni bir güne uyanır, yemek yer, çalışır, uyur ve tüm bunları tekrar ederiz. Bir yandan da neden tükenmiş hissettiğimizi ve mutsuz olduğumuzu merak ederiz. Hayatımızın sorumluluğunu almak, otomatik pilottan çıkmak ve niyetle yaşamak demektir. İnsanlar, içlerinde gerçekten neler olup bittiğini anlamak için âna odaklanmaya ve önemine her zamankinden daha fazla dikkat ediyorlar.

Apple’ın yeni farkındalık uygulaması tam da bu noktada devreye giriyor. Uygulama zihinsel sağlığımızı ve şimdiki ânda kalma yeteneğini desteklemek konusunda yardımcı oluyor. Arney, Apple Watch’ın farkındalık yolculuğundaki ilk adımın Breathe uygulaması olmasını ise “Zihin eğitimi ve hatta farkındalığın ne olduğu hakkında hiçbir şey bilmenize gerek yoktu. Sadece fiziksel olarak derin bir nefes almaya istekli olmanız gerekiyordu.” diye açıklıyor.

Küçük farkındalık anları önemlidir

Arney, “Araştırmalar, meditasyon yapmak gibi uzun seansların yanı sıra küçük farkındalık anlarının etkili olduğunu söylüyor.” diyor ve ekliyor: “Bir alışkanlık oluşturmak istiyorsan küçük adımlarla ama sık sık tekrar ederek başlamalısın. Her şey sizin için erişilebilir olmalı ve ulaşılabilir olmalı. Gün boyu bileğinizde duran cihazdan daha iyi bir yer var mı? Kullanıcılar bu şekilde motive olabiliyor, farkındalık için de durum aynı.” 

Dikkat uygulamanızı kişiselleştirin

“Uzmanlara uygulamanızı en iyi nasıl oluşturacağınızı sorarsanız, gününüzü bu tür temel hatırlatıcılarla ayırmanız gerektiğini söylerler. İkinci ilke, bir niyet belirlemektir. Farkındalık alanında yoga, pilates, meditasyon veya nefes alma gibi herhangi bir şey uyguluyorsanız, bu deneyimi genişletmenin en basit yolu bir niyet belirlemektir. Bu, farkındalığın gerçekten güçlendirici ve önemli bir parçası.” diyor Arney.

apple

Apple

Nefes almak artık daha kolay

Apple'ın Farkındalık uygulamasında bulunan Breathe'i “Kullanıcıları gün içinde bir dakika kadar kısa olan derin nefes seanslarını takip etmeye davet eden bir uygulama” diyerek açıklayan Arney, dikkatinizi sadece nefesinize odaklamanın ve gerektiğinde yavaşlamanın günlük streslerle baş etme ve yönetme konusunda yardımcı olduğunu da ekliyor. “Bu gerçekten basit bir konsept, neredeyse her yerde, her zaman yapabileceğiniz bir şey” diyerek de uygulamanın kolay kullanımına dikkat çekiyor.

Reflect ile olumlu zihin oluşturma

Meditasyonda yeniyseniz veya düşüncelerinizle yalnız kalma fikri sizi korkutuyorsa, Mindfulness uygulamasında da bulunan Reflect, yeni başlayanlar için doğru bir tercih olacaktır.

“Yansıtma, düşüncelerinizi yönlendirmenin ve odaklamanın basit bir yoludur. Meditasyona çok benzer, zihniniz için eğitimdir.” diyor Arney. “Gününüzün yoğunluğuna ara vermek ve geri adım atmak, başlı başına bir farkındalık uygulamasıdır. Her seans nazik bir uyarıyla başlar: 'Duraklamak için bir dakikanızı ayırın'. Ve sonra size aklınızda tutmanız için basit bir öneriler verilir. 'Minnettar olduğunuz birini aklınıza getirin, onları neden bu kadar çok takdir ettiğinizi düşünün' gibi. Her yansıtmanızda farklı öneriler ve sorularla karşılacaksınız. Bu basit yönlendirmeler, sizi kendinize ve başkalarına karşı meraklı ve nazik bir zihin çerçevesine dönüştürmeyi amaçlıyor.”

Sıcak ve belirsiz sözlerin ötesinde, Reflect'teki bu yönlenmedirmeler “Duygularımızı düzenleme yeteneğimizi geliştirmek için bilimsel araştırmalarda iyi bir şekilde gösterilmiştir ve dayanıklık eğitiminin bir parçasıdır. Duygularımızı düzenlemek ve daha esnek olma yeteneğimiz üzerinde çalışmak, daha olumlu bir zihniyet ve refah duygusu yaratır.” 

Zihin-beden bağlantısını güçlendirmek için Breathe ve Reflect'i kullanan tüm seanslar, 'Dikkatli Dakikalarınızı' ve seansınızdaki ortalama kalp atış hızınızı gösteren bir özet ile sona eriyor. Şu anda Apple'ın gelecekte daha fazlasını eklemek istediği 100'den fazla yansıtıcı bilgi istemi var. Son olarak, günlük zihin-beden deneyiminizi tamamlamak için Apple, Workout uygulamasına, dikkati harekete geçmeyi destekleyen iki antrenman ekledi. Arney bu iki antrenmanı şöyle açıklıyor:

“Birincisi, 2000 yıllık Çin dövüş sanatlarını uygulayan kullanıcılar için, hareket halinde meditasyona benzeyen nazik yaklaşımıyla yeni tai chi egzersizi. Tai chi, stresi azaltmaya ve daha huzurlu bir ruh hali bulmaya yardımcı olur. Bir diğer yeni egzersiz ise pilates. Pilates, temel güç, duruş, denge ve esnekliği geliştirmenin en iyi yollarından biridir, ancak kendi başına bir farkındalık yaklaşımı ile. Bunlar da WatchOS 8 ile birlikte geliyor.” 

Bu antrenmanlar, kullanıcılara antrenman yaparken doğru ölçümler sağlamak için kalp atış hızı ve hareket algoritmaları tarafından da destekleniyor.

Dikkat deneyimleri bunlarla da sınırlı değil. Apple'ın App Store'u, Calm ve Headspace uygulamaları gibi farklı meditasyon uygulamalarını da ortaya çıkararak, 2027 yılına kadar 4,206 milyon dolara ulaşması beklenen bir büyüme endüstrisine öncülük ediyor. “Apple'ı benzersiz kılan şeylerden biri, üçüncü taraf uygulama ekosistemimiz; App Store ve cihazınızda hemen orada sahip olabileceğiniz gerçekten hafif, etkileşimi kolay ağ geçidi deneyimleri sunma yeteneğimiz.” diyor Arney. "Ama sonra, belirli bir dikkat türünü keşfetmek istiyorsanız daha derine inebileceğiniz uygulama mağazamız var. Orada herkes için bir şeyler var.” 

ETİKETLER: APPLE , APPLE WATCH , MİNDFULNESS