EN VOGUE
EN VOGUE

20 Haziran 2022

İnteraktif Yolculuk

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

phillips

Dış dünyaya kısa bir ara… Bedenimizin evrendeki yegane yuvamız olduğunu anımsatan, bizleri daha iyi seçimler yapmaya, sağlıklı yaşamaya sevk eden içsel bir yolculuğa ne dersiniz? Philips’in kişiselleştirilmiş sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde sinir sisteminden kalbe uzanan interaktif bir seyahate çıkıyorum.

St. Regis Hotel’in birinci katını mesken edinen Philips’in VR odasından içeriye adım attığım anda markanın güler yüzlü temsilcileri beni akıllı ses teknolojisine yönlendiriyor. En yakın dostlarımın isimlerinden hafızama kazınan mutlu anılarıma ve güzel dostlukları tanımlayan anahtar kelimelere, birkaç kısa soruyu yanıtladıktan sonra VR gözlüklerimi takıyor, kontrol cihazlarını ellerimle sıkıca kavrıyorum. Karşımda beliren kocaman baloncuğa dokunmamla başlayan yolculuğun ilk durağında kendimi dış dünyaya bir ağız içerisinden, dişlerin ardından bakarken buluyorum. “Ağız sağlığının bütünsel sağlığımız için önemini biliyor muydun?” diye soruyor akıllı VR teknolojisi ve verdiği kısa bilgilerle beni aydınlatarak ikinci durağa götürüyor beni. Beynin içinde olup bitenleri bir nöron gibi gözlemlediğinizi hayal edin… Yalnızca zihinsel sağlığa değil, düşünce gücüne de değinen bu kısımda, ışık kümelerine dokunmamı istiyor VR teknolojisi ve temas ânında deneyimin başlangıcında telaffuz ettiğim dostlarımın isimlerini duyuyor, nöronlarınsa bu sayede birbirleriyle iletişim kurduğunu, birbirine kenetlendiğini görüyorum.

Sırada kalp var. Bedene hayat pompalayan kasları, damar yollarını bire bir görmenin bende yarattığı etki, daha iyi beslenmeye, doğru tercihler yapmaya, güzel yaşamaya sevk eden yüksek farkındalık seviyesi. Her evresi interaktif bu deneyimin benim için en heyecan verici yolculuğu ise kan damarlarındaki hız yarışı. Kollarımı aşağı yukarı hareket ettirdikçe sürat kazandığım, kan damarları arasından süzülerek geçtiğim bölüm, aktif yaşama bir davet niteliğinde; bedenimizle tüm hücrelerimizin de hareket ettiğini göstermekte başarılı. Son etapta, simülasyon kendi kendime yüksek sesle şu soruyu sormamı istiyor: “Bedenim benim için ne ifade ediyor?” Sorunun cevabı, deneyimin başında güzel dostluklarda olması gerektiğine inandığım özelliklerin aynısı: Sevgi ve şefkat. Sahi; kendimize de en az dostlarımıza olduğu kadar sevgi ve şefkat göstersek fena mı olur? Philips’in tasarladığı deneyim insan fizyolojisini, bizi biz yapan özgün mucizemizi keşfe, sağlığımıza sahip çıkmaya çağırıyor. Gündelik tercihler ve sağlık arasında şeffaf bir sebep-sonuç ilişkisi kuran simülasyona dair; “Sağlıklı alışkanlıklar edinmenin ve bunları sürdürmenin ne kadar önemli olduğunun altını çizmek istedik” diyor Philips Kişisel Sağlık Türkiye Ülke Müdürü Sibel Yıldız ve ekliyor: “Sağlığın yalnızca kişiye özel bir yolculuk olduğunun bilincindeyiz. Dolayısıyla, kendini inovasyon yoluyla hayatı iyileştirmeye adayan Philips olarak daimi ilham kaynağımız olan tüketicilerimiz için, tıpkı bu VR tecrübesi gibi yenilikçi ürün, çözüm ve deneyimler geliştirmeye devam edeceğiz. Philips Kişisel Sağlık İş Birimi olarak, anne-bebek sağlığı, ağız ve diş sağlığı, kadın ve erkek bakımı kategorilerindeki ürünlerimiz ile tüketicilerimizin sağlıklı bir yaşam sürmelerine destek oluyoruz.”

ETİKETLER: PHİLİPS , VR