EN VOGUE
EN VOGUE

29 Kasım 2021

Apple’ın Kendin Onar Adımı

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

apple

Tamire ya da bakıma gitmesi gereken teknolojik cihazlardan daha sinir bozucu bir şey düşünemiyoruz. Ayarlanması gereken randevular, gerektiğinde cihazımızdan uzak kalmak ve dahası… Apple’dan bu can sıkıcı sürece alternatif bir çözüm geldi.

Şimdiye kadar şirket politikası gereği, kendi ürünlerini tamir ettirmek için yetkilli servisler dışında hiçbir adresi önermeyen Apple, sürpriz bir hamleyle müşterilerinin kendi ürünlerini evde tamir edebilmeleri için yeni bir program duyurdu.

Program, tamir için gerekli olan aletleri ve orijinal parçaları son kullanıcıya sunarak Apple ürünlerini mağazaya gitmeden ya da üçüncü parti bir tamirhaneye gerek duymadan kendilerinin tamir etmesine imkan tanıyor.

Program ilk olarak iPhone 12 ve iPhone 13 modelleri için tamir kitlerini içerecek. Bu araç gereçlerin içinde batarya, kamera, iPhone ekranı ve kasası gibi en çok zarar gören parçaların orijinal yedek parçaları bulunuyor. Değişim için gerekli araçların yanı sıra onarım kılavuzu da sunuluyor. İlerleyen dönemlerde çevrim içi mağaza üzerinden tamir için 200 farklı parça sunulacağı açıklandı.

Kullanıcılar Self Service Repair çevrim içi mağazasını ziyaret ederek Apple’ın sunmuş olduğu orijinal parçaları ve araçları temin edebilecek. Apple, projenin ilk olarak ABD’deki kullanıcılara sunulacağını önümüzdeki yıl içinde birkaç ülkenin daha bu sisteme ekleneceğini açıkladı. Bununla birlikte ilk etaptaki iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinin yanı sıra ilerleyen dönemde M1 çipli MacBook’lar için de tamir kitlerinin sunulması planlanıyor.

Apple’ın bir uyarısı da var. Onarım programı, elektronik tamir deneyimine sahip kişiler ya da bu konuda kendine güvenenler tarafından kullanılmalı.

 

ETİKETLER: APPLE