EN VOGUE
EN VOGUE

22 Eylül 2021

Akıllı Telefon Dünyasına Yönetmen Dokunuşu

YAZI: BAHAR ERGEL

 

iphone 13

Dijital dünya her yanımızı çevreliyor ve öyle bir dönemdeyiz ki teknolojik gelişmeler artık hayatımızın bir parçası olmaktan organımız gibi bize bağlanmaya evriliyor. Biz de onlara bağlanıyoruz elbette, sıkıca… 

Geçtiğimiz yıl, uzun zamandır süregelen tasarım yaklaşımını net bir kararla güncelleyen iPhone, 12 ile çıktığı yeni macerada çıtayı biraz daha yükseltiyor. iPhone 13’ü daha yakından tanımadan önce daha az gösterişli, daha az sürprizli ve tabii ki daha iyi düşünülmüş bir versiyona ‘merhaba’ diyeceğimize eminiz. 

Sinema moduyla kamera iddiasını biraz daha yükselten iPhone 13’ün öne çıkan 5 özelliğini inceliyoruz. 

 

iphone 13

 

1. Yeniden mobil hayata geçerken sürekli ve kesintisiz güç tekrar önem kazanıyor. iPhone 13’ün dikkat çeken yeni özelliklerinden biri pil süresinin uzaması. Ekstra 2,5 saatte dijital hayata bağlı kalırken neler üretebileceğimizi hayal ediyoruz… 

2. Son birkaç yıldır akıllı telefon ekranlarının sunduğu görüntü kalitesi kadar görme algımıza etkisi de konuşuluyor. Süper retina teknolojisi, ekran içinde gezinirken şimdiye kadarki en iyi görsel kaliteyi sunarken camı da tasarlanan en güçlü ekran. Bir haberin detayını okumak için gözlerinizi kısmanıza ya da yağmur çiselerken telefonunu itinayla korumanıza da gerek olmayacağını hatırlatalım. Zira yağmur, çamur ve diğer hava durumu hadiselerine karşı dirençli bir modelle karşı karşıyayız. 

3. iPhone 13’ün ilk kez sunulan en önemli yeniliği, bilhassa içerik üreticileri için ‘cinematic mode’, yani profesyonel yapımlarda kullanılan, öne çıkarılmak istenen süjeyi netleyip kalan alanı flu olarak bırakabilen özellik. Geliştirilen ve diagonel yerleştirilerek daha yüksek özellikleri barındıran kamera ise kısıtlı ışığın olduğu ortamlarda bile en net görüntüleri verebilmek için yapılan değişikliklerle sunuluyor. 

4. Bizi teknolojik olarak tatmin ederken doğaya saygısıyla bir puan daha topluyor iPhone13 ve tüm yeni modellerinde kullandığı bileşenlerin altın, kalay ve toprak elementleri gibi sürdürülebilir olmasına özen gösteriyor. 

5. iPhone 13 serisi ile aynı anda tanıtılan Apple Watch 7 de eklenen özellikleriyle dikkat çekiyor. Yüzde 50 daha fazla ekran alanı sağlayan yeni seri daha yumuşak hatlara ve ince bir kasaya sahip. Daha dayanıklı yapısıyla dış mekan kullanımında sağlamlığı ön plana çıkarıyor ama bizim için asıl önemli olan, sunduğu faydalar. Kandaki oksijen miktarını ölçen, EKG çeken ve kalp ritminizi takip etmenizi sağlayan özellikler sağlık konusunda atılan mühim adımlar. Stres seviyesini dengelemek için gün içinde uygulanabilecek farkındalık çalışmaları da daha berrak bir zihin için yardımcı.

ETİKETLER: İPHONE13 , APPLE WATCH SERİES 7