16 Mart 2021

#VOGUESosyalEtki: Yükü Doğanın Üzerinden Alan Koleksiyon

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

SORUMLU MATERYAL

‘Community Cotton™ elyaf materyali Haiti gibi ülkelerde ağaçların dikildiği ve büyüdüğü çevreye kalıcı faydalar sağlanmaya katkıda bulunan tarımsal ormancılık modeli kullanılarak yetiştiriliyor. Bu ve benzeri girişimlerimiz hayalini kurduğumuz yeşil ve pozitif geleceğe yönelik somut adımlarımız'. Timberland’in Küresel Tasarım Direktörü Christopher Raeburn Community Cotton’u içeren TreeCloud teknolojisini bu şekilde tanımlıyor. Dayanıklılığıyla da gündemde olan bu materyalden ve çevreye etkisinden bahsederken Raeburn ekliyor: ‘Üretim süreçlerinde daha iyi seçimler yapmak bizim elimizde çünkü artık markaların ve tasarımcıların ve aslında herkesin sorumlu materyallere daha fazla erişimi var. Hem biz sektör olarak daha iyi ve daha sorumlu ürünler sunabiliyoruz, hem de tüketici bizden bunu talep ediyor. Sürdürülebilir ürünler ve eko-inovasyon konusundaki farkındalık 5 yıl öncesiyle kıyaslandığında çok ilerledi’. 

TİMBERLAND

MÜŞTERİLERİNE TEŞEKKÜR

Timberland Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Drieke S. Leenknegt ise inovasyon kavramının sadece yeniyi yaratmaktan ibaret olmaması gerektiğinin altını çiziyor. Leenknegt: “Önemli olan önceki yaptığından daha iyisini yapabilmek ve ileri doğru evrimleşmeyi başarabilmek. Eko-inovasyon alandaki ilerlemelerimizi ve öncülüğümüzü bizden bunu talep ederek bize doğru yolu gösteren müşterilerimize borçluyuz. Timberland’de misyonumuz ve vizyonumuz gelecek nesillere yol göstermek ve ilham vermek. Bu sadece markaların değil, birey olarak her birimizin sahiplenmesi ve yapması gereken bir görev. Bir markanın amacı, ürünlerinde performansı, stili ve sorumlu üretim felsefesini bir arada sunabilmek olmalı. Bu amaç  bizim çok uzun yıllardır DNA’mızda ve özgün duruşumuzda yer alan ve Timberland için fark yaratan ana değer oldu’ şeklinde konuşuyor.

TİMBERLAND

Doğanın üzerinden yükü alan yeni koleksiyonunu tanıtan Timberland üretim sürecine dahil ettiği iki yeni teknolojinin de haberini veriyor.

SORUMLU ÜRETİMİN TEMSİLCİSİ GREENSTRIDE™

GreenStride ™ taban teknolojisi için Timberland, şeker kamışı ve duyarlı doğal kauçuğu bir araya getirerek konfor ve stil dolu bir sneaker koleksiyonu tasarladı. Ayakkabı tabanlarında sıkça kullanılan petrol bazlı malzemeler yerine, %75 yenilenebilir şeker kamışı ve ağaçlardan elde edilen doğal kauçuk materyaller tercih ediliyor. GreenStride ™ taban teknolojisine sahip yeni sezon sneakerlar sorumlu enerji kullanımı, atık yönetimi ve su arıtma sistemleriyle gümüş derece almış tabakhanelerden gelen Better Leather ve Timberland'in en az %50 geri dönüştürülmüş plastik içeren patentli ReBOTL ™ kumaşını da içeriyor. 

DOĞANIN YÜKÜNÜ HAFİFLETEN TREECLOUD 

Markanın eko-inovasyon vizyonunun geldiği noktayı temsil eden bir diğer sezon yenisi teknoloji ise Timberland TreeCloud. Ultra hafif ve yastıklama özellikleriyle ayrışan bu inovasyonla tasarlanan TreeCloud koleksiyonları, Timberland'in 2030 yılına kadar Doğa üzerinde net pozitif etki yaratma vizyonunun da somut bir temsilcisi niteliğinde. Ve bu somut temsilci doğanın üzerindeki yükü hafifletirken, ayakkabıyı giyenin yükünü de bir hayli hafifleştiriyor.ETİKETLER: #VOGUESOSYALETKİ