27 Ekim 2020

#VOGUESosyalEtki: Son Zamanların İlham Veren 5 İnovasyonu

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

The James Dyson Sürdürülebilirlik Ödülünü bu yıl kimin kazanacağını 19 Kasım'da göreceğiz ancak bu sırada gelin finalistlerden beş fikri tanıyalım

Biyo Pullu Payet:

Elissa Brunato tarafından tasarlanan sistem sayesinde payetler yenilebilir selülozdan üretiliyor. Normalde moda sektöründe kullanılan, petrol bazlı plastikten üretiken payetlerin yerine geçebilecek organik çözümün bir diğer özelliği ise toksik üretimsiz ve pigmentsiz renk üretimi yapabiliyor olması.

vogue

 İnsan Biyoenerjisiyle İnsan İçin Elektrik Üreten Bir Sistem:

İnsan vücudundan aldığı enerjiyle insan için elektrik üreten termolojik bir jeneratör. Didi Di tarafından geliştirilen tasarım insan vücudunun sıcaklığını kullanarak yine insan vücudu için elektrik üreterek çevre kirliliğini engellemeyi öngörüyor. Tasarım özellikle işitme cihazı gibi vücudunda elektrik veya pil ile çalışan sistemlerle hayatını sürdürmek zorunda olan insanları hedef alıyor.

vogue

 Ekolojik Müzik Aleti:

Ammos tarafından geliştirilen müzikçalar tamamen ekolojik materaller kullanılarak üretilmiş bir işletim sistemine sahip. Bir cam aracılığıyla müzik üreten bu sistem uzun ömürlü olmasıyla dikkat çekiyor ve bütün parçaları tamir edilmeye elverişli. Bir süre kulllanıldıktan sonra miladını dolduran elektronik ürünlere bir çare olacak bu cihaz ses kalitesini de bir üst boyuta taşımayı planladığını açıklıyor.

vogue

 Arttırılmış Görüş:

Aved, büyük araçların sebep olduğu görüş kısıtlılığı problemini sona erdirmek için büyük aracın diğer tarafında olanları da gösteren bir sistem geliştiriyor. Bu sistem sayesinde büyük araçların yanında olan diğer araçlar yolun diğer tarafını görebilecek ve kaza riskleri azalacak. Sadece trafikteki kör noktaları azaltmayacak aynı zamanda da bir görsel deneyim sunacak.

vogue

Nemo: 

Mario Kapsalis ve Elias Thaddeus Pfuner tarafından geliştirilen Nemo belediyelere yardım ederek denizlerdeki ve okyanuslardaki canlıları korumayı hedefliyor. Özellikle mercan kayalıklarını koruyan ve mobil bir mercan kayalığı üretim araçları olan Nemo okyanus kirliliği yüzünden zarar geren mercanları onarıyor ve yenilerini üretmek için ekosisteme yardımcı oluyor.

vogue

ETİKETLER: #VOGUESOSYALETKİ