07 Aralık 2020

#VOGUESosyalEtki: Mesajlı Yürüyüş; Louis Vuitton ve (RED) ortaklığı

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Aslında mesajdan fazlası. Aksiyona destek, diyebiliriz. 

Kırmızı genelde bir aciliyeti vurgular. Adını bu aciliyetin ve acil durumun üzerine kuran kar amacı gütmeyen (RED), kişi ve kurumlarla AIDS ile mücadele üzerine çalışmaya 2006 yılında başlamıştı. Bono ve Bobby Shriver tarafından başlatılan bu inisiyatif AIDS ile mücadele için şu ana kadar 650 Milyon Dolar kaynak yarattı. Bu yolda yalnız değillerdi. Louis Vuitton, Apple, Balmain, Montblanc, Vespa ve Amazon bu ortaklardan sadece birkaçı. Bugün Koronavirüs her şeyi olduğu gibi AIDS için verilen mücadeleyi de etkilerken (RED) ortaklarının desteği bu süreçte ayrı bir önem taşıyor.

VOGUE

Virgil Abloh’nun Louis Vuitton için ilk koleksiyonu olan 2019 İlkbahar / Yaz Erkek defilesi kendi başarısının ötesinde  LV Trainer spor ayakkabıları ile de herkesin aklında yer etmişti. (RED) ile yeni işbirliğini bu modelin üzerine kuran Louis Vuitton basketbol ayakkabılarından esinlenerek tasarlanan bu ayakkabılar üzerinde kabartmalı monogram ile nostaljik bir rüzgar estirmeyi de ihmal etmiyor. Louis Vuitton I (RED) modeli kırmızı şeritleri ve parlak detayları ile konunun aciliyetine ve bu aciliyetli konu için aksiyon alma, yürüme ve hatta koşma gerekliliğine çağrı yapıyor.

VOGUE

Louis Vuitton hep bir yerlere seyahat etti ve seyahat ettirdi, gezginlik markanın DNA’sında derinlerde bir yere kazılı. Ama bazen de sadece gezmek için değil bazı konularda yol almak için seyahat etmek gerekir. Ve bazen sadece farkındalık arttırmak yetmez, kaynak da sağlamak gerekir. Satın alınan her ayakkabı için 200 Amerikan Doları Louis Vuitton tarafından AIDS ile Savaş Küresel Fonu’na bağışlanıyor. (RED) tarafından desteklenen Küresel Fon bağışları ile korunma, tedavi, bakım hizmetleri, danışmanlık, HIV testi ve bakım servisleri ile şu ana kadar 180 milyon kişinin hayatına dokunuldu. Günümüzde (RED) bu fon ile söz konusu programlara desteğini sürdürürken, aynı zamanda fonun dünyanın en korunmaya muhtaç kesimlerinde COVID-19’un etkisini azaltmaya yönelik sağlık hizmetlerinin sağlanması adına kullanılması için çalışıyor.

VOGUE

'Bu ayakkabı AIDS ile mücadeleye dair sorunları çözer mi?' diyenleriniz olabilir, evet belki tek başına çözemez de ama bir şeyleri yerinden oynatabilmek için önce yürümek lazım. Koşmadan önce yürümek. Ve belki de atılan her adımın ne kadar aciliyetli olduğunu her seferinde söylemek. Bir de kırmızı her zaman güzel durur.ETİKETLER: #VOGUESOSYALETKİ , LOUİS VUİTTON , (RED)