16 Nisan 2021

#VOGUESosyalEtki: Hiçbir Hayvan Güzellik Uğruna Acı Çekmemeli

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Dünyanın 40 ülkesinde yasaklanmış olmasına rağmen hala birçok ülkede kozmetik ürünler hayvanlar üzerinde test edilmeye devam ediyor ve o ülkelerde bu konuya dair yasal bir uygulama söz konusu değil. Bu sebeple her yıl binlerce hayvan acı çekmeye ve hayatını kaybetmeye devam ediyor. 

Taika Waititi, Ricky Gervais, Zac Efron, Olivia Munn, Pom Klementieff, Tricia Helfer ve daha birçok Hollywood yıldızı Humane Society International'ın ''Ralph'i Kurtar'' (Save Ralph) kampanyasının kısa filmi için bir araya geldi. Kampanya, yasa yapıcı ve kozmetik ürün kullanıcılarının dikkatini kozmetik denemeler için hayatını kaybeden ve acı çeken hayvanlara çekmeyi hedefliyor. Film aynı zamanda yazar Hesher ve The Greatest Showman gibi filmlerin de yönetmeni Spencer Susser tarafından yönetildi ve projenin prodüksiyonunu da Voices of Parkland'ın da yapımcısı Jeff Vespa üstlendi. Prodüksyion şirketi AllDayEveryDay, Ralph karakterini hayata geçirmek için Arch Model Stüdyonun kukla ustası Andy Gent ile işbirliği yaptı.

save ralph

HSI Genel Direktörü Jeffrey Flocken: 'Bugün hayvanları kullanmadan da bu ürünleri güvenilebilir bir şekilde test edebilecek olanaklara sahipken hala hayvanları kullanıyor olmak kabul edilemez bir durum. Bu bir uyanış çağrısıdır. Şimdi tekrar bu konuda bir araya gelme ve bütün dünyada bu konuya bir yasak getirme vaktidir.'' şeklinde konuştu.  

Filmin yönetmeni Spencer Susser ise: ''Kozmetik deneme laboratuvarlarındaki hayvanların yapabilecekleri bir seçim yok bu yüzden bu bizim sorumluluğumuzda ve bu konu hakkında bir şey yapmak zorundayız. Stop motion tekniğiniin bu film için iyi olacağını düşündüm. Çünkü bu yapılan işkenceyi gördüğünde de durman gerekir... Umarım insanlar da benim gibi Ralph'e aşık olurlar ve o ve onun gibi hayvanlar için savaşırlar'' şeklinde sözlerine devam etti.

 

ETİKETLER: #VOGUESOSYALETKİ