29 Aralık 2020

#VOGUESosyalEtki: Franca Olsaydı Ne Yapardı?

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Vogue İtalya ekibi hayata veda edişinin dördüncü yılında moda yayıncılığında sosyal etki unsuru üzerine çok fazla emek harcamış olan Vogue İtalya genel yayın yönetmeni Franca Sozzani’yi bu soruyla anıyor: ‘Franca olsaydı ne yapardı?’ Ve şunu ekliyorlar ‘Biz kendimize bu soruyu çokça soruyoruz’.

vogue

Anna Wintour onun için’ korkusuzdu ve İtalyan Vogue’una etik değerleri aşıladı, insanların üzerine konuşmayı sevmediği konular hakkında konuştu, aile içi şiddet, iklim krizi gibi konularda sert bir duruş sergiledi’ diyor. ‘Moda kıyafetler hakkında değil, moda hayatın kendisi hakkında’ diyen de yine Sozzani’nin kendisiydi.

Sozzani’nin oğlu, ünlü moda fotoğrafçısı Francesco Corazzini Harvard Üniversitesi bünyesinde Doktor Robert C. Green ile birlikte genlere dair hastalıkların önlenmesi için çalışacak Franca Sozzani Fonu’nu kurdu. thefrancafund.org’u kuran Corazzini şöyle diyor: Bir moda ikonunun adının bir bilimsel projeyle anılması ne gariptir. Annem kanserin erken bir safhasında bu hastalığın farkına vardı, çoğumuz sağlıklı olduğumuzu düşündüğümüz için doktora gitmiyoruz ancak erken tanı çok önemli’. Corazzini bu projeyle, bir konuya cevap vermektense proaktif olup o konuya dair önceden adım atmayı seçmenin önemine dikkat çekiyor. Aynı annesi gibi. 

Sanıyorum cevap ortada; Franca olsaydı yine her zamanki gibi erken davranmak için uğraşırdı. Sadece bir hastalığı önlemek için değil aynı zamanda da hiç konuşulmayan konuları konuşmak ve bir beraber yaşadığı toplumdaki insanlar için bir şeyleri değiştirmek adına.ETİKETLER: #VOGUESOSYALETKİ