06 Nisan 2021

#VOGUESosyalEtki: Dezavantajlar İçin Tasarlamak

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Engeli olanlar, yaşlılar, konfor arayanlar, stil sahipleri, salgın yüzünden teması azaltmak isteyenler: bütün bu kişilerin ihtiyaçlarını karşılayan tek bir ayakkabı mümkün olabilir mi? 

Nike’in farklı yaşam tarzlarına uyum sağlamasını hedefleyerek tasarladığı ayakkabısı GO FlyEase şimdilerde bu farklı kategorileri bir araya toplayan en yakın cevap gibi gözüküyor. Engeli olan Eskrim Dünya Şampiyonu Bebe Vio ayakkabıları şu şekilde özetliyor: ‘Normalde ayakkabımı giymeye çalışırken çok fazla zaman harcardım. Bu ayakkabıları giymek için ayağımı yere basmam yeterli oluyor. Bu teknolojinin bize hediyesi. Sadece sporcular için değil, herkesin yaşamı için’. 

 

vogue

Ayakkabıyı giymek veya çıkarmak için eğilmenize veya ayakkabınıza yaklaşmanıza gerek yok. Ellerinizi kullanmadan ayaklarınızı GO FlyEase’in üzerine getirmeniz ve ayakkabıya bastırmanız onu giyebilmeniz için yeterli. Ayakkabıyı çıkarmak içinse diğer ayağınız baş yardımcınız oluyor.

vogue

GO FlyEase tasarımın sorumluluğuna dair de bir hatırlatma niteliğinde zira farklı endüstrilerin farklı engeli olan gruplar için de tasarlamaya devam etmesi gerektiğini akıllara getiriyor. Bunu yaparken farklı hedef gruplarını da tüketici şemasına alabilmeleri ürünlerin sürdürülebilirliği açısından da kalıcı bir strateji sağlayabilir. Diğer taraftan el değmemek, değersek de hemen elimizi yıkamak veya dezenfekte etmek bu yılın temalarından biriyken bu ayakkabılar temassız moda akımına bir başlık daha eklemiş oluyor.

Marka GO FlyEase’in yıl içinde satışa sunulacağı bilgisini yineliyor.ETİKETLER: #VOGUESOSYALETKİ