METROPOL
METROPOL

15 Mayıs 2022

Yeni Hamlet ile Tanışın

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

riz ahmed

Size yeni Hamlet'i takdim edelim: Riz Ahmed.

Riz Ahmed, daha önce The Long Goodbye'da birlikte çalıştığı yönetmen Aniel Karia'nın Hamlet uyarlamasının başrolünü ve yapımcılığını üstlenecek.

Deadline'ın haberine göre, Karia ve Ahmed yeniden bir araya gelerek William Shakespeare'in ikonik eseri Hamlet'in hikayesini ele alacaklar. Ahmed'in, Hamlet başrolünü üstlendiği filmde ayrıca Morfydd Clark ve Joe Alwyn de yer alacak. Modern çağ için güncellenen Hamlet'in bu yeni versiyonu, prensin Londra'nın çağdaş gece hayatı sahnesine taşındığını ve intikam için şiddetli bir yolculuğun ortasında kaldığı gece hayatına odaklanacak. Film, orijinal oyunun aynı olay örgüsünü izleyecek; ancak ona modern bir dönüş yapacak.

Shakespeare'in eserlerini modern çağa getirmek, Hollywood'da bir süredir çok revaçta. Başrollerini Leonardo DiCaprio ve Claire Danes'in oynadığı, Baz Luhrmann'ın Romeo ve Juliet'i, klasik hikayeyi yeniden canlandıran heyecan verici bir film sunarak beğeni toplamıştı. Sonra, elbette, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt ve Heath Ledger tarafından yönetilen Gil Junger'ın 1999 tarihli romantik komedisi, 10 Things I Hate About You da Shakespeare'in The Taming of the Shrew'ından uyarlanmıştıEthan Hawke, Liev Schreiber, Kyle MacLachlan, Bill Murray ve Steve Zahn ile birlikte Stiles'ın yer aldığı bir diğer film olan Michael Almereyda'nın Hamlet'i de aklımıza gelen örneklerden. Listeyi uzatmak mümkün ama tüm bunların bir ortak özelliği olduğunu fark etmişsinizdir: Shakespeare hala en büyük ilham kaynaklarından biri.

Riz Ahmed ve Aniel Karia'nın birliktelikleri bizi her seferinde heyecanlandırmayı başarıyor. İkilinin Hamlet yorumlamaları ve Ahmed'in performansı için de beklentilerimiz yüksek diyebiliriz. Filmin henüz belirlenmiş bir takvimi olmasa da biz bu heyecan verici uyarlamayı takipteyiz!

 

 

ETİKETLER: HAMLET , RİZ AHMED