METROPOL
METROPOL

12 Kasım 2021

Patrizia Reggiani'ye Yakından Bakış: Hakkında Bilinen 5 İlginç Hikaye

YAZI: HAYLEY MAITLAND

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

house of Gucci

Instagram

İngiliz Vogue'un Aralık 2021 kapak yıldızı Lady Gaga,  Adam Driver ile birlikte Ridley Scott imzalı House of Gucci'de Maurizio Gucci’yi öldürmekle suçlanan ve yıllarca cezaevinde yatan eski eşi Patrizia Reggiani rolüyle yer alacak. Ridley Scott’un yönetmen koltuğuna oturduğu film, oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Başrollerdeki Lady Gaga ve Adam Driver’a, Jared Leto ve Al Pacino gibi yıldız isimler eşlik ediyor.

 

Konusu kadar görünümleriyle de dikkat çeken bu suç draması, çiftin düğünlerinden onları ünlü yapan ultra göz alıcı yaşam tarzına kadar yaşamlarını izleme fırsatı sunacak. Elbette, bu çiftin ayrılıklarını da göreceğiz. Gucci, Reggiani'yi daha genç bir sevgili için terk etmişti. Bu ihanete Reggiani'nin yanıtı ise eski sevgilisini öldürmek için bir tetikçi görevlendirmek olmuştu.

Film, vizyon tarihi için gün sayarken Lady Gaga, Vogue UK Aralık sayısında rolü hakkında açıklamalar yaptı. Biz de hüküm giymiş Patrizia Reggiani’yi daha yakından tanımak için hakkında bilinen hikayeleri derledik.

1. Genel olarak gösterişin ön planda olduğu 70'lerde bile, Gucci'lerin cömertliği sık sık manşetlere taşındı. 1972'deki evliliklerinin ardından, çift düzenli olarak St. Moritz'deki dağ evlerine, Manhattan'ın Olimpiyat Kulesi'ndeki 9,000 metrekarelik 5th Avenue çatı katına veya 64 metre uzunluğundaki ahşap yatları The Creole’a kaçamaklar yaptı. Sayısız arabalarının plakalarında Mauizia – çift olarak isimleri – yazarken bir yandan da Patrizia’ın sadece orkidelere ayda 9.000 sterlin harcadığı biliniyordu. Elbette kıyafetlerin, dekorun ve yemeklerin hepsinin tek bir tonda olduğu, Kennedy’lerin de konuklar arasında yer aldığı, ışıltılı çevreleri için düzenli olarak düzenlenen renk partilerini ekleyelim ve Patrizia Reggiani’nin en sevdiği rengin turuncu olduğunu da not düşelim.

2. Maurizio'nun öldürülmesindeki rolü nedeniyle mahkûm edilen Patrizia Reggiani 26 yıl hapis cezasına çarptırıldı. The Guardian'a hapishane günlerini anlatırken “çok fazla uyuduğunu” söylemenin yanı sıra bitkilerine ve evin yaban gelinciği Bambi’ye baktığını söyledi. Evet, özel bir ayrıcalıkla hücresinde evcil hayvan bulundurabildi. Gelincik için hikaye maalesef mutlu sonla bitmedi, Bambi mahkum arkadaşlarından birinin üzerine oturmasıyla hayatını kaybetti. Neyse ki (ya da değil), Reggiani başka bir hayvan arkadaş bulmuş gibi görünüyor. 2016'da hapisten çıktıktan hemen sonra, siyah güneş gözlükleri ve altın takılar takarak ve omzuna evcil bir Amerika papağanı tünemiş olarak Milano'nun Bond Caddesi’nde görüldü, hatta hala hafta sonları papağanla birlikte şehrin daha lüks mahallelerinde görülebiliyor.

3. Serbest bırakılmasının ardından Reggiani, yine herkesin gündemindeydi. Bir noktada, bir televizyon ekibi, danışman olarak çalışmayı kabul ettiği mücevher butiği Bozart'ın binasından ayrılırken onu pusuya düşürmeyi başardı. Bir muhabirin, “Patrizia, Maurizio Gucci'yi öldürmesi için neden bir tetikçi tuttun? Neden onu kendin vurmadın?" diye sormayı başardı. Ve ölümcül yanıt: "Görüşüm o kadar iyi değil - kaçırmak istemedim." Hayatıyla ilgili yakın tarihli bir belgeselde, eski sevgilisini öldürmesi için birini işe alma tercihi hakkında biraz daha bilgi verdi. "Maurizio'ya çok kızgındım. Etrafta dolaşıp herkese sordum, hatta bakkala bile, kocamı öldürmeye cesaret eden var mı?” Sonunda, falcısı onu, 250.000 sterlinlik harika bir parayı kabul eden borçlu pizzacı Benedetto Ceraulo'ya götürdü.

 

house of Gucci

4. Reggiani, yıllar içinde gazetecilere ruh haline bağlı olarak hapishaneyi sevdiğini ve ondan nefret ettiğini söyledi – kendisini tanımlamak için aslında mahkum kelimesini kullanmayı reddetmesine rağmen, bunun yerine Vittore Residence'ta kaldığı şeklinde ifade etti. Bununla birlikte, ünlü bir şekilde, bir iş bulmasını gerektirecek olan şartlı tahliye hakkını geri çevirdi. İtalyan mahkemesine “Hayatımda hiç çalışmadım ve şimdi başlamayı düşünmüyorum.” dedi. Bu bildirisiyle, Maurizio ile jet sosyete yıllarında en sevdiği sözlerden birini yinelemiş oldu: "Bisiklette mutlu olmaktansa Rolls-Royce'da ağlamak daha iyidir."

5. Bunca yıldan sonra bile, Reggiani kendini her şeyden önce bir Gucci olarak görüyor ve modaevinde yaratıcı bir rol oynamayı çok istiyor. Aslında, arkadaşlarının çoğu, Maurizio'yu öldürme kararının ilişkisi üzerindeki kıskançlıktan kaynaklandığına dair medya anlatısını sorguladı. Hatta belki de bu nedeni inandırıcı bulmadılar. Bazılarına göre Reggiani’yi öfkelendiren Maurizio’nun ihaneti kendisine değil, Gucci markasının satışınaydı. La Repubblica’ya verdiği bir demeçte ise -her zamanki alçakgönüllüğüyle- "Bana ihtiyaçları var" dedi ve ekledi: "Hala bir Gucci gibi hissediyorum - hatta en Gucci’si." Cinayet davası boyunca baştan aşağı Gucci görünümü giymekte ısrarcı olduğunu da hatırlatalım.

ETİKETLER: THE HOUSE OF GUCCİ , LADY GAGA , PATRİZİA REGGİANİ