METROPOL
METROPOL

17 Mayıs 2022

75. Cannes Film Festivali’nin Öne Çıkan Yapımları

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Triangle of Sadness

Sinema dünyasının merakla beklediği 75. Cannes Film Festivali'ne sayılı günler kaldı. 17-28 Mayıs tarihleri arasında hepimizin gözü Fransız Rivierası'ndan gelen haberlerde olacak elbette. Festivalin bu yılki kadrosu, geri dönen ve yarışmaya yeni katılan auteurlerle dolu diyebiliriz: David Cronenberg, Kelly Reichardt, Claire Denis, Arnaud Desplechin, Dardenne kardeşler, James Gray, Hirokazu Kore-eda, Ruben Ostlund, Park Chan-wook ve daha fazlası.

Ayrıca Baz Luhrmann'ın yönettiği Elvis ve Tom Cruise'un başrolünde yer aldığı Top Gun: Maverick dünya prömiyerlerini festivalde gerçekleştirecekken, Emin Alper'in yönettiği Kurak Günler, Cannes Film Festivali'nin Belirli Bir Bakış (Un certain regard) bölümünde yer alacak.

75. Cannes Film Festivali’ne günler kala 2022 Cannes Film Festivali'nde öne çıkacak filmlere göz atıyoruz.

Triangle of Sadness

Turist ve ödüllü The Square filmleriyle Ruben Östlund, işlerini merak etmekten asla vazgeçmeyeceğimiz bir isim. The Square'in 2017'de Palme D'or'u evine götürmesinin ardından İsveçli yönetmen, Triangle of Sadness ile bu yıl Cannes'ın Ana Yarışması’na geri dönüyor. Woody Harrelson, Harris Dickinson ve Charlbi Dean'in başrollerini paylaştığı bu kara komedide Woody Harrelson’ı süper zenginlerle dolu bir gemiyi yöneten Marksist kaptan olarak izleyeceğiz. Kaptan, batan yatla beraber mahsur kalan yolcular için sınıf ve gösteriş üzerine konuşmalar üzerine kurulu bir olay örgüsü için sahne hazırlayacaktır.

Broker 

Geçim sıkıntıları yaşayan biyolojik aileleri tarafından istenmeyen, kutulara bırakılarak kaderine terk edilen bebekler… Yönetmen Hirokazu Kore-eda, başrolünü Parasite’ın yıldızı Song Kang-Ho’ya emanet ettiği yeni filmiyle Cannes’taki yerini aldı. Yönetmen, 2018 yılında Cannes Film Festivali’nde Shoplifters ile Altın Palmiye kazanmıştı. Tekrarı olabilir mi? Neden olmasın!

Armageddon Time

80'lerin Queens'inde geçen samimi bir büyüme  hikayesi. Üstelik Anthony Hopkins, Anne Hathaway ve Jeremy Strong’un bir araya geldiği bir kadro… James Gray’in kendi anılarından ilhamla çektiği, yarı otobiyografik filmi sadece kadrosu için bile merakla beklediğimiz filmler listesinde olmayı hak ediyor.

Aftersun

Cannes 2022'deki Uluslararası Eleştirmenler Haftası sırasında izlenecek ilginç bir film, İskoç film yapımcısı Charlotte Wells'in ilk uzun metrajlı filmi Aftersun. Çocukluğuna dönüp babasıyla çıktığı bir tatili anlatan kadının hikayesini içeren filmin kadrosunda yeni simalardan Francesca Corio ve Normal People ile yıldızı parlayan Paul Mescal yer alıyor.

The Silent Twins

Gerçek hayattan uyarlanan bu filmde Letitia Wright ve Tamara Lawrance başrolde. İkiz kardeşler June ve Jennifer Gibbons'ın hayatlarından yola çıkan kızlar, 1970'ler ve 80'lerde küçük bir Galler kasabasındaki tek siyahi aileden geliyordu. Irkçılık ve sosyal izolasyon, ikizleri birbirlerinden başka kimseyle konuşmayı reddettiği bir duruma zorladı ve ergenlik çağlarındaki bir vandalizm çılgınlığının ardından Broadmoor psikiyatri hastanesine gönderildiler. Bu noktadan sonra hikayeleri hızla trajediye dönüşücek gibi görünüyor. Yönetmen koltuğunda Agnieszka Smoczyńska’yı görüyoruz.

Triangle of Sadness

Elvis

The Great Gatsby'nin yeniden canlandırılması ve Moulin Rouge’un arkasındaki isim Baz Luhrmann yeni filminde odağını rock n' roll dünyasının sevgilisi Elvis Presley’e çeviriyor. Elvis Presley'in gelmiş geçmiş en popüler müzisyenlerden biri olma yolculuğunu anlatan bu biyografik filmde Austin Butler, Elvis’i canlandırırken Tom Hanks onun karmaşık menajeri Albay Tom Parker rolünde. Elvis, bu senenin dikkat çeken filmlerinden biri olacak.

Showing Up

Amerika'nın en iyi film yapımcılarından biri olan Kelly Reichardt, son çalışması Showing Up ile nihayet bu yıl Ana Yarışma'da Cannes'da ilk çıkışını yapacak. Başrolünde Michelle Williams’ın yer aldığı film, yeni sergisini tasarlayan bir heykeltıraşın, kendi sanatı ile aile ilişkileri arasında bir denge kurmaya çalışmasını anlatıyor. Filme öncülük eden Williams, aile, arkadaşlar ve meslektaşları arasında gezinirken hayatın kaosunu çıplak bir şekilde ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Michelle Williams liderliğindeki film, yönetmen Reichardt’ın ilk komedi denemesi.

The Stars At Noon

1984'ün Nikaragua'sında, gizemli bir İngiliz işadamı ve inatçı bir Amerikalı gazetecinin yolları romantik bir şekilde kesişir. Tehlikeli yalanlar ve komplolarla dolu bu macera, Denis Johnson'ın aynı adlı romanının bir uyarlaması. Claire Denis tarafından yönetilen filmin kadrosunda Margaret Qualley, Joe Alwyn, Danny Ramirez, Benny Safdie ve John C. Reilly’i izleyeceğiz. Film, 2022 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışmak üzere seçildi, bakalım mutlu sona ulaşabilecek mi?

Decision to Leave

BAFTA Ödüllü yönetmen Park Chan-Wook'un son filmi “Decision to Leave” de Cannes semalarına iniş yapmaya hazırlanıyor. Bu gerilim filmi, bir suçun sırlarını araştıran polisin hikayesini takip ediyor. Filmin başrolünde Tang Wei ve Park Hae-il’i izleyeceğiz.

 

 

 

ETİKETLER: CANNES 2022