27 Mart 2017

Saçlarınız Aslında İsminizle Uyumlu, Nasıl mı?

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

Selena Gomez

Taylor Swift'in son güzellik imzası bob saç modeli, Fotoğraf: Getty Images Turkey

''Saçların aslında isminle uyumlu’’ diye ortaya orijinal bir fikir atılıyor ve bilim dünyası bunun peşine düşüyor. Böyle bir şey mümkün mü diye düşünürken güzellik dünyası en gizemli tartışmalarından birini daha masaya yatırıyor.

Journal of Personality and Social Psychology’nin araştırmalarına göre insanların isimleri yüzleriyle eşleşiyor; ve daha ilginci saç modelleriyle bile uyumlu olabiliyor. Araştırmanın öncü ismi Yonat Zwebner, insanların isimleriyle saçlarının eşleştirildiği bir deney yapıldığını ve bunun başarılı olduğunu Allure dergisine anlattı. Deneyde insanların yüzleri gözükmezken, yalnızca saç stillerinden katılımcıların isimlerle saçları doğru eşleştirdikleri biliniyor. Bu araştırmanın çıkış argümanı ise saçların yüzde en çok kontrol edilen yer olması. Zwebner’in temel amacı ise, saç stilinden ismi stereotipleştirmeye çalışması.

Selena Gomez

Friends dizisinde ikonik Rachel kesimiyle Jennifer Aniston, Fotoğraf: Getty Images Turkey

Hollywood'un yakın güzellik tarihine bakacak olursak, Jennifer Aniston’ın Friends’te canlandırdığı karakter Rachel’in imza saçı olması ya da pop prensesi Taylor Swift’in yine güzellik imzasına dönüşen saç modelleri, araştırmanın canlı örnekleri diyebiliriz.

Araştırmanın sonucunda insanların yüz tipine uygun olan saç modelini değil, ismini yansıtan saç modelini seçtiği görülmüş. İsimlere bağlı olarak yaptığımız stereotipler sonucu, o isme sahip olan kişiler beklentiyi karşılamak zorunda gibi hissedip görünümlerine bu yönde şekil verebiliyor. 

Meraklısına not: Gelecek sefer kuaför koltuğuna oturduğunda, bilinçaltının sana dayattığı kalıpları unut ve hep istediğin saç modelini/rengini seçerek ruhunu özgür bırak.

ETİKETLER: GÜZELLİK , SAÇ