29 Mart 2017

Cesur ve Güzel: Maksimalist ve Sanatsal Saçlar

YAZI: VALERİE DAYAN

saç trendleri

Fotoğraf: Lorina Simpson

Önemli bir geceye hazırlanırken verilmesi gereken hayati bir güzellik kararı vardır: Ya saç daha yapılı olacak ya da makyaj daha iddialı. Sebebi Kate Moss’un bir zamanlar yataktan çıkmış saçları ile gittiği sayısız davet midir, bilinmez, ancak son yıllarda tercihin çoğu zaman makyajdan yana olduğu aşikar. Özellikle de saçın kendi dokusunun ön planda olmasının ve doğallığın değer kazandığı iki sezondur öyle. Ancak biz ensede toplanmış, yalın chignon’larımızı kırmızı ruj ve belki ince bir eyeliner ile tamamlarken, saçlar sessizce devrim yaptı. Denizden yeni çıkmış gibi görünen doğal dalgalar, okyanus dalgalarına dönüştü. Saçlar büyüdü, detaylandı, hiç akla gelmeyecek çeşitlerde, şekillerde örgüler ortaya çıktı. Hatta zaman zaman birer sanat eseri formuna bile gelmeye başladı.

saç trendleri

Şarkıcı Janelle Monáe için yaratıcılığın sınırlarını zorlayan saç tasarımları yapan Nikki Nelms, yıldızın çok konuşulan saç modeli için gerekli malzemeleri bir kırtasiyeden edinmiş

Bunda başta Alessandro Michele’nin Gucci’sinin her sezon daha da şaşırtıcı hale gelen saçları olmak üzere, ilkbahar yaz de lelerinden Dior’un ense örgüleri, Anna Sui’nin abartılı kabarık yarı toplu saçları, Fendi’nin iki at kuyruklu ve renkli tokalı saçlarının da parmağı var. Maksimalist saç akımının öncülerinden Solange’ın “Don’t Touch My Hair” klibindeki boncuklu saçlarının arkasındaki Nikki Nelms için yaratıcılığın bir şartı var, o da trendleri pek ciddiye almamak.

saç trendleri

“Çalışırken ne zaman zamane trendlerinin dışına çıkmak için bir fırsatım olsa, çok heyecanlanıyorum. Saça potansiyel bir sanat eseri olarak bakabilmeyi çok seviyorum. Sokakta başkalarının çılgın saçlarına bakıp onların da aslında birer sanatçı olduğunu gördüğümde çok mutlu oluyorum!” Müdavimleri arasında sadece Solange değil, Zoe Kravitz ve Kelly Rowland da olan popüler saç tasarımcısının şarkıcı Janelle Monáe’ye yaptığı heykelimsi saçlar, hiç şüphesiz son zamanlarda saçların başına gelen en eğlenceli şey. Jimmy Fallon’ın şovuna katılan Monáe’nin saçlarına kırtasiyeden aldığı küçük göz çıkartmalarını rkete yardımıyla tutturan Nelms, bizi de biraz deneyselliğe davet ediyor. “Önerim öncelikle görünümünüze tamamen güvenmeniz ve saçınıza şekil vermeyi çok da ciddiye almamanız. Ne de olsa beğenmezseniz, değiştirmek hiç zor değil” diyor ve ekliyor: “Umarım gelecekteki saç trendi, daha az saç trendi olması olur. Keşke hepimiz biraz deliliğe yer açsak, bireyselliğe önem versek ve o an içimizden ne geliyorsa onu yapsak!” 

ETİKETLER: SAÇ , 2017İLKBAHARYAZ , SAÇ MODELLERİ