METROPOL
METROPOL

24 Ağustos 2021

Tohumların Ruhuna Yolculuk

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

sergi

Kendisini tohum gözlemcisi olarak tanımlayan, grafik tasarımcı Lalehan Uysal'ın fotoğraflarından oluşan Kurda, Kuşa, Aşa … Ve Göze adlı sergi, ziyaretçileri tohumların ruhuna bir yolculuğa davet ediyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin ve Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı olan İstanbul’daki Şişli %100 Ekolojik Pazar’ın kurucularından biri Lalehan Uysal. Grafik tasarımcı olarak uzun yıllar, farklı dergilerin tasarımlarına imza attı. Yazar, editör ve grafik tasarımcı olmanın yanı sıra Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde gazetecilik uygulamaları üzerine öğrencilerle buluşuyor. Bu kabarık özgeçmişi bir yana, Uysal kendini ‘tohum gözlemcisi’ olarak tanımlıyor.

Tasarımcı Lalehan Uysal, ilk tohum fotoğrafları sergisini Oxford Üniversitesi’nde 40 yılı aşkın süredir her yıl farklı temalarla gerçekleşen Oxford Symposium on Food and Cookery'de açtı. Londra’daki sergisini Türkiye’de farklı şehirlerde, farklı coğrafyaların topraklarına has tohumların fotoğraflarıyla açtığı sergiler izledi.

sergi

Fotoğraflarında tohumları görünür kılmayı amaçlayan Uysal’ın, tohumların ilk bakışta görülmeyen ince ve zarif, akıl almaz matematik ve kusursuz tasarımlarını ortaya çıkaran fotoğrafları arasında, gölgesini bildiğimiz ama tohumunu bilmediğimiz, her gün gördüğümüz ağaçların, hiç görmediğimiz çiçeklerin tohumları da var.

Lalehan Uysal’ın, hayatın sürdürülebilirliğinin öznesi olan tohumların fark edilmesi için yakın plan çektiği ve makrografik olarak tanımladığı, neredeyse hepsi yeni tohum fotoğraflarından oluşan Kurda, Kuşa, Aşa … Ve Göze adlı sergi, 25 Ağustos'a kadar her gün Yapı Kredi bomontiada Galeri’de ziyaret edilebilir. Pandemi koşullarına uygun şekilde gezilen sergi, her gün 12.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 

Ayrıca sergi süresince hafta sonları tohum, baharat, buğday ve ekmek atölyeleri de gerçekleştirilecek. Atölye ve sergi turlarına Lalehan Uysal da eşlik edecek.

ETİKETLER: “KURDA , KUŞA , AŞA … VE GÖZE” , YAPI KREDİ BOMONTİADA