METROPOL
METROPOL

12 Mart 2021

Grammy Ödülleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YAZI: HAYLEY MAİTLAND VE RADİKHA SETH

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Grammy töreninin müzik takvimindeki en önemli gece olduğu bir gerçek. Bu yıl 63'üncü kez düzenlenecek olan geceye geri sayım başlamışken gece hakkında neler biliyoruz, göz atalım.

Öncelikle Beyonce'nin, dokuz dalda aday gösterilerek Grammy'ye şimdiden imzasını attığını söyleyerek başlayalım. Son dönemin popüler K-pop grubu BTS, büyük ödüllere aday gösterilmeyerek hayal kırıklığı yaratırken “Dynamite” adlı single'ı ile en iyi pop grup performansı alanında Grammy'ye aday oldu. Bu, grubun ilk Grammy adaylığı olması nedeniyle önemli. Dua Lipa, Roddy Ricch ve Taylor Swift sahneye çıkmanın yanı sıra 6’şar dalda adaylıklarıyla dikkat çekiyorlar.

Sosyal medyada adaylıklar tartışılırken, The Weeknd’in Grammy’ye aday gösterilmemesi hem hayranları hem de müzik dünyası açısından büyük bir hayal kırıklığı oldu. The Weeknd de bu hayal kırıklığı karşısında sessiz kalmadı ve Grammy'ler yozlaşmaya devam ediyor. Bana, hayranlarıma ve sektöre şeffaflığı borçlusunuz" şeklinde bir tweet atmıştı.

Yaşanan tüm bu gelişmeler, sürpriz adaylıklar, ödüle kavuşacaklar ve performanslar merakla beklenirken, tören hakkında bilmeniz gereken her şeyi beş maddede topladık.

 

beyonce
Getty Images

2021 Grammy Ödülleri ne zaman gerçekleşecek?

Tören başlangıçta 31 Ocak 2021 için planlanmıştı, ancak şimdi pandemi nedeniyle 14 Mart 2021'e ertelendi.

2021 Grammy Ödüllerine kim ev sahipliği yapıyor?

Daily Show’dan Trevor Noah ev sahipliğinde izleyeceğiz 2021 Grammy Ödülleri’ni. Noah ev sahipliği duyurusunu da şöyle paylaşmıştı: "Grammy'lerin şarkı söylememi veya En İyi Pop Albümüne aday gösterilmemi reddetmesi beni son derece hayal kırıklığına uğratsa da bu uğurlu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan heyecan duyuyorum." 

beyonce
Getty Images

2021 Grammy Ödülleri'nde kimler sahne alıyor?

Cardi B, BTS, Billie Eilish, Doja Cat, Haim, Dua Lipa, Megan Thee Stallion, Harry Styles ve Taylor Swift… Gerçekten etkileyici bir gece bizi bekliyor. Ayrıca Bad Bunny, Black Pumas, Brandi Carlile, DaBaby, Mickey Guyton, Brittany Howard, Miranda Lambert, Lil Baby, Chris Martin, John Mayer, Maren Morris, Post Malone ve Roddy Ricch de sahnede izleyeceğimiz isimler arasında yer alıyor. Uzun bir gece olacak.

Covid-19 kapsamında alınan önlemler neler?

Törenin bazı bölümleri önceden kaydedildi ancak büyük bir kısmı da canlı olarak yayınlanacak. Los Angeles Kongre Merkezi'nde gerçekleşen tören için yapılan resmi açıklamalarda prodüksiyon ekibi, katılan herkesin törenden 48 saat sonra teste tabi tutulacağını duyurdu. Yeme-içmenin yasaklanacağı törende fiziksel mesafenin korunmasına da dikkat edilecek. Maske ve yüz siperlerinin kullanılması da gecenin önemli kurallarından biri. Bu kısıtlamalar ve etkinlik için yapılacak Covid-19 testiyle birlikte, gecenin muhtemelen şimdiye kadarki en pahalı Grammy Töreni olacağı gelen bilgiler arasında. Törenin seyircisiz olacağını da ekleyelim. Törenin sorumlu yapımcısı Ben Winston da Variety’e yaptığı açıklamada, “Bu kez sanatçılar ve adaylar birbirlerinin izleyicileri olacak” demişti.

Grammy Ödülleri’nin öne çıkan farklılıkları neler?

Bu yılki tören öncesinde dikkat edilmesi gereken birkaç değişiklik duyuruldu ve bunlar sadece pandeminin gerektirdiği değişiklikler değil. Yapılan resmi açıklamaya göre “müzikal ortamla gelişmek ve adaylık sürecinin ve kurallarının daha şeffaf ve adil olmasını sağlamak için” bir dizi kategori hafifçe yeniden düzenlendi. Yapılan değişiklerin bazılar şöyle: En İyi Latin Pop Albümü kategorisi En İyi Latin Pop veya Urban Albüm olarak, Latin Rock, Urban veya Alternatif Albüm, En İyi Latin Rock veya Alternatif Albüm olarak yeniden adlandırıldı. En İyi Dünya Müzik Albümü kategorisi, En İyi Küresel Müzik Albümü olarak değiştirildi. Belki de en dikkat çekici değişiklik ise En İyi Yeni Sanatçı kategorisinde yapıldı. En İyi Yeni Sanatçı için aday gösterilen bir sanatçının sahip olabileceği yayın sayısı konusunda artık bir sınırlama bulunmuyor.

 

 

 

ETİKETLER: 2021 GRAMMY ÖDÜLLERİ , BEYONCE