METROPOL
METROPOL

08 Mayıs 2021

Dinlemeniz Gereken 7 Yeni K-pop Yıldızı

YAZI: TAYLOR GLASBY

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

STAYC

BTS ve BLACKPINK hala K-pop müzik listelerine hükmediyor olabilir, ancak Güney Kore'nin pop endüstrisindeki rekabet oldukça şiddetli ve her iki haftada bir yeni gruplar çıkış yapıyor.

ENHYPEN, 26 Nisan'da yeni single’ları Drunk-Dazed için canlı yayınlanan bir basın toplantısıyla çok beklenen ilk geri dönüşlerini yaptılar. Bununla birlikte müzik ortamını uygun bir şekilde "savaş alanı" olarak adlandırdılar ve en son gruplar arasında en iyisi olmak için bir savaş olduğunu belirttiler.

K-pop’un dördüncü nesli Stray Kids, ITZY, ATEEZ ve TXT gibi grupları içeriyor. Hepsi de 2018'den sonra çıkış yaptı ve şimdiden dünya çapında önemli başarılara imza attı. Müzik dünyasında kendi izlerini bırakmak isteyen de onlara katılıyor.

İşte şu anda dinlemeniz gereken en iyi yeni K-pop yıldızlarından yedisini bir araya getiriyoruz.

1. StayC

Üyeler: Sumin, Sieun, Isa, Seeun, Yoon ve J

Çıkış Tarihi: Kasım 2020

StayC’nin ilk single'ı So Bad, geleneksel fly-high pop korosu, Güney Kore’nin mesajlaşma uygulaması KakaoTalk’taki sesli mesaj düğmesine tekrar tekrar ve sabırsızca basılmış gibi ses çıkaran kulüp baslarıyla güçlendirildi.

Anında hit oldular ve EP'leri Staydom, onları 2020'den 2021'e kadar ilk hafta en çok satış yapan kız grubu haline getirdi. Black Eyed Pilseung'un CEO ve yapımcısı olduğu düşünülürse, beklenmeyenin gerçekleşmesi imkansız değil.

2. P1Harmony

Üyeler: Keeho, Theo, Jiung, Intak, Soul ve Jongseob

Çıkış Tarihi: Ekim 2020

Son birkaç yıldır çok tartışılan bir konu, gürültü müziği oldu. Hayranlar tarafından tutarsız K-pop olarak kategorize edilen bu tür, ultra ağır elektronik ritimler ve mekanik sesler içeriyor. Tıpkı Red Velvet’in Zimzalabim isimli parçasında olduğu gibi. P1Harmony’nin ikinci single'ı Scared, bu bölücü türün ortasında yer alıyor, ancak onların potansiyeli tam da burada hissediliyor. En son EP'leri Disharmony: Break Out ise K-pop'un yüksek enerjili ve meydan okuyan tarafından hoşlananlar için mutlaka dinlenmesi gereken türden.

3. aespa

Üyeler: Karina, Giselle, Winter ve NingNing

Çıkış Tarihi: Kasım 2020

aespa, SM Entertainment'ın 2014'ten beri ilk yeni kız grubu olma özelliğini taşıyor. Görsel konseptleri dijital sanat, yapay zeka ve sanal gerçekliğe dayanıyor: aespa, dört insan ve dört sanal üye içeriyor. İki kız grubunun birbirleriyle ve potansiyel olarak hayranlarıyla nasıl etkileşime girdiği My, Karina adlı kısa bir videoda gösterildi. Ancak şimdiye kadar yayınlanan yalnızca iki parça ile SM’nin destekleyici fikirleri görülmüş değil. Black Mamba, sadece beş ayda şaşırtıcı bir şekilde 141 milyon görüntüleme elde etti, bu nedenle bu anı bekleyen hayran sıkıntısı olmadığı açık.

STAYC

ENHYPEN

4. ENHYPEN

Üyeler: Heeseung, Jay, Jake, Sunghoon, Sunoo, Jungwon ve Ni-Ki

Çıkış Tarihi: Kasım 2020

K-pop devleri Big Hit ve CJ E&M arasında bir ortak girişim olan hayatta kalma şovu I-Land ile şekillenen ENHYPEN, ilk EP'leri Border: Day One’ın Kasım 2020'de yayınlanmasından önce büyük bir hayran kitlesi edindi. Yapımcıları Wonderkid (diğer adıyla Kim Tae Yun), 2021 EP'leri Border: Carnival'a psikedelik rock esintileri ekleyerek ENHYPEN’in en büyük gücü olan sahne performanslarını artırmak için temeller ortaya koydu. Karmaşık, zorlu koreografisiyle yeni single Drunk-Dazed ise tekrar tekrar izlemeye değer.

5. Purple Kiss

Üyeler: Park Ji-eun, Na Go-eun, Dosie, Ireh, Yuki, Chaein ve Swan

Çıkış Tarihi: Mart 2021

2020'de My Heart Skip A Beat ve 2021’de Can We Talk Again isimli iki single, grubun yelpazesini gösterirken, Ponzona parçası Purple Kiss'e başka bir boyut ekledi. Parça, K-pop’un yiğit "kız aşkı" konseptini Billie Eilish'in kırbaçlamalarıyla ve diğer K-Pop grubu (G) I-DLE'nin daha koyu, daha keskin hissiyle birleştirdi. Bu sürece ne dediğiniz önemli değil. K-pop’un bir düzine popüler kültür referansından tutarlı, ilgi çekici bir manzara ve sesler yaratma yeteneği asla şaşkınlık yaratmıyor. K-pop’un daha küçük ajanslardan çıkış yapacakları asla tahmin edilemese de, bu simyayı, varlığı bir dizüstü bilgisayar ekranından bile hissedilebilen Purple Kiss gibi bir grupla eşleştirerek, bir sonraki büyük olaya bakıyor olabilirsiniz.

6. Weeekly

Üyeler: Soojin, Jiyoon, Monday, Soeun, Jaehee, Jihan, and Zoa

Çıkış tarihi: Haziran 2020

Endüstrinin avantajlarından biri, gotikten şeker rengine, hip-hop'tan balladry'ye, ciddiden duygusallığa ve 2020 Güney Kore Melon Music Awards’ta Yılın Yeni Sanatçısı ödülünü alan Weeekly'ye herkesin ihtiyaçlarını karşılaması aslında. Weeekly, özellikle B-side Top Secret, Butterfly ve Lucky'de gerçekten parıldayan üç EP yayınladı (2020’nin We Can and We Are ve 2021’in We Play). Eğer zevkiniz gerçeklerden kaçmaya meyilliyse, Weeekly'nin sizi uzaklaştırmasına izin verebilirsiniz.

7. WOODZ

Üye: WOODZ (namı diğer Cho Seung-youn)

Çıkış Tarihi: 2014'te UNIQ ile, 2019'da X1 ve 2018'de WOODZ olarak

Yıllarca gruptan gruba sıçrayan Cho Seung-youn, WOODZ ve 2020’nin akıllarda kalan parçası Love Me Harder ile tek başına sağlam bir zemin buldu. İlk EP'si Equal (2020), belki de çok fazla stil ve sesle çarpıcı bir dönüş olsa da, ikinci EP olan 2020 Woops! sıcak, akustik pop-rock ile bir ritim yakaladı. Son single'ı Feel Like (2021) ise tartışmasız en iyi parçası. WOODZ yaratıcı bir şekilde kendini K-pop’un mevcut ortamında başka hiç kimseye benzemeyeceği bir noktaya iterken, bu tek başına dikkat gerektiriyor.

 

ETİKETLER: K-POP , BTS