METROPOL
METROPOL

31 Ekim 2021

Blackpink'ten Lisa’nın Solo Kariyerinde Sırada Ne Var?

YAZI: JANELLE OKWODU

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-10/26/lisalisa.gif

2021, merakla beklenen müzik yayınlarının yılı oldu, ancak çok azı BlackPink'in üyesi Lalisa Manoban ya da diğer adıyla Lisa kadar olaylı oldu. Dünyanın en büyük kız grubunun bir parçası olan Lisa, K-Pop sanatçılarının önündeki engelleri aştı. Ancak solo olarak ilerlemek, kendini dünyaya yeniden tanıtmak anlamına geliyordu. “2021 kader gibiydi.” diyerek düşüncelerini e-posta yoluyla paylaştı. “Uzun zamandır beklediğim ilk solo albümümü yayınlamak gerçekten bir rüyanın gerçekleşmesiydi. Bunu unutabileceğimi hiç sanmıyorum. Heyecanlı ve gergindim. Bir sanatçı olarak kim olduğumu göstermek ve Lalisa'nın taşıdığı mesajı tam olarak paylaşmak istedim."

Şarkı, YG Entertainment stajyeri olduğu günlerden beri tanınan ve kendine güvenen, eğlenceli kişiliği alarak "tüm zamanların en iyisi olmak bir fantezi değil" sözleriyle müziğe ekliyor. Aslen Tayland, Buriram'dan olan Lisa, sahip olduğunu mirasının unsurlarını sese dahil ediyor. “Fikirlerim, şarkının içindeki Tay tarzı melodi çizgisinden müzik video setlerine, stile, albüm tasarımına ve koreografiye kadar albüme yansıyor.” diyor. “Sürece aktif olarak katıldım, kişisel olarak olağanüstü bir deneyimdi. Sadece onu sergileyeceğim günü hayal ederek çok çalıştım ve tüm hayranlarımla eğlendim.”

Anında viral olan parça, piyasaya sürüldüğünden beri 110 milyon dinlenmeye ulaştı. Single şu anda Spotify listelerinin en üstünde yer alıyor. Eleştirmenler ve BlackPink'in hayran ordusu BLINK'ler tarafından ise sıcak bir şekilde karşılanıyor. Spotify ve sosyal medya sayesinde Lisa, yanıtları gerçek zamanlı olarak görebildi. Lisa, "Hayranlarımın neyi sevdiğini ve şu anda ne dinlediğini doğrudan görmek ve duymak harika." diyor. “Hepimiz platform aracılığıyla keyif aldığımız bir şeyi paylaştığımız için daha da yakınlaşmış gibiyiz. Bu albüm BLINK'lerimize neşe getirdiyse, bundan daha müteşekkir olamazdım. Müziğimin bu kadar çok sevgi ve destek almasının nedeni onlar.” Sadakatleri sayesinde Lisa, Dua Lipa ve Adele gibi süper yıldızların yanında Today’s Top Hits listesinde en üst sıralarda yer alıyor. Lisa, “Bu kadar harika sanatçıların yanında yer almaktan onur duyuyorum.” diyor. Spotify, küresel müzik trendlerini yakalamak için çok yardımcı oluyor. Sadece bir bakışta görebileceğiniz tüm çeşitli müziklerden ilham alıyorsunuz.

Lisa için müzik ve modada çeşitlilik esas. Bu tarz felsefesi, 14 kez kıyafet değiştirdiği Lalisa’nın müzik videosunda tam olarak sergileniyor. Ekranda yer alan markalar arasında John Paul Gaultier, Alexander Vauthier ve Vivienne Westwood yer alıyor. Ayrıca Tay geleneksel kıyafetlerine de saygıda bulunuyor. Lisa, Moda ve ben ayrılmaz ikiliyiz. diyor. Benim için önemli çünkü moda – müzikle birlikte – kendimi ifade etme biçimim. Çeşitli stillerden ilham alıyorum ve seçimlerimde kendime güvenmeyi öğrendim. Ayrıca, bu sadece eğlenceli!”

21-10/26/qvqomn1w.jpeg

Fotoğraf: Spotify 

Lisa ister internette gezinsin, ister dergileri karıştırsın ya da Paris Moda Haftası sırasında ön sırada otursun, her zaman çok dikkatli davranıyor. Moda, zamanın çağdaş kültürünü ve trendlerini yansıtıyor, bu yüzden güncel kalmaya çalışıyorum.” diyor. "Mümkün olduğunca çok farklı konsept deneyerek ufkumu genişletmek ve Lisa'nın insanların daha önce görmediği yanlarını göstermek istedim."

Ayrıca, Lisa'nın kişisel tarzı, Hedi Slimane'nin de dikkatini çekti ve Eylül 2020'de Celine marka elçisi rolüne aday oldu. Bu sefer stilimde daha cesur bir görsel yön seçtim ve istediğim tarzlarla denemeler yaptım.” diyor Lisa. "Sadece kıyafetlerimle değil, saçımla, makyajımla ve tırnaklarımla da…"

Hem video hem de single sayesinde milyonlarca dinlemeye ulaşan Lisa, etkileyici bir solo kariyerinin temellerini atıyor. Yine de, kilometre taşlarına ulaşmak veya ödül kazanmakla fazla ilgilenmiyor. Bu tür rekorlara ve başarılara odaklanmak yerine, müziğimin taşıdığı mesajın birçok insana ulaşıp dokunabilmesini umuyorum.” diyor ve solo başarısında oynadıkları rol için ekibine ve diğer BlackPink üyelerine teşekkür ediyor. “Bu kadar uzağa asla kendi başıma gelemezdim.” diye de ekliyor.Albümlerimizden öğrendiğim birçok ders ve çok sayıda personel ve ekip üyesinden aldığım yardım ve hayranlarımın sevgi dolu desteği; tüm bu şeyler sayesinde birçok insan artık benim bir sanatçı olarak kim olduğumu anlıyor. Gelecekte ortaya yeni bir şeyler çıkarabilmek için çalışmak istememi sağlıyor.

DJ Snake ve Megan Thee Stallion ile yaptığı işbirliğinin bu hafta prömiyerini yaptığı SG müzik videosu ve MAC Cosmetics'in bu Aralık'ta piyasaya sürdüğü bir koleksiyonla Lisa'nın başarıları epey fazla. Yine de ufukta görünen her şeye hazır. Gelecekte kim olacağımı dört gözle bekliyorum” diyor. “Sonunda herkese göstermek istediğim diğer yönlerimi düşünmeye başladım. Özellikle hayranlarımdan aldığım bu taze enerjiyle daha da çok çalışmam gerektiğini düşünüyorum. Pozitif enerji yaratmaya devam etmeyi ve gurur duydukları bir sanatçı olmayı umuyorum.

ETİKETLER: MÜZİK , BLACKPİNK , LİSA