METROPOL
METROPOL

09 Ocak 2021

2021 Grammy Ödülleri Hakkında Neler Biliyoruz

YAZI: HAZAL BAYAT

Ödül sezonu yaklaşırken törenlerle alaklı detaylar da belli olmaya başladı. Aday gösterdiği; hatta daha çok aday göstermediği isimler sebebiyle çok konuşulan 2021 Grammy Ödülleri de bundan yaklaşık iki ay sonra gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. İşte bu yıl 63'üncüsü verilecek ödüller hakkında bildiğimiz her şey.

billie-eilishFotoğraf: Getty Images

Törenle alakalı detaylar

Bu yıl 31 Ocak'ta düzenlenmesi planlanan tören, yakın zamanda ileri bir tarihe ertelendi. 14 Mart'ta gerçekleşecek 2021 Grammy Ödül töreninin fiziksel olarak mı yoksa dijital ortamda mı yapılacağıysa aşıyla alakalı gelişmelere bağlı. Törenin çok büyük olasılıkla, tıpkı Emmy Ödül töreni gibi "yarı fiziksel yarı dijital" olacağı düşünülüyor.

2000'den bu yana, 2003 ve 2018 yılları hariç her sene Los Angeles'taki Staples Center'da gerçekleşen tören, 2021 yılında da aynı konumda olacak. Törenin sunucusu ise Daily Show'un Trevor Noah'sı... Daha önce En İyi Komedi Albümü dalında Grammy adayı gösterilen ancak ödülü Dave Chapelle'e kaptıran Noah, sunuculuğuyla alakalı olarak "Grammy Ödülleri'nin şarkı söylememi veya En İyi Pop Albümüne aday gösterilmemi reddetmesi beni son derece hayal kırıklığına uğratmasına rağmen, bu uğurlu etkinliğin sunuculuğunu yapacak olmaktan heyecan duyuyorum" dedi.

Bu yıl özelindeki değişiklikler

2021 Grammy Ödülleri için yapılan değişiklikler koronavirüs pandemisi önlemleriyle sınırlı değil. 1 Eylül 2019 ile 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında çıkan şarkıların yarıştığı törenin bazı kategorilerinde de düzenlemeye gidildi. En İyi Çağdaş Urban Albüm En İyi Progressive R&B Albümü olarak; En İyi Rap/Sung Performansı En İyi Melodik Rap Performansı olarak; En İyi Latin/Pop Albümü En İyi Latin Pop veya Urban Albümü olarak; En İyi Rock, Urban, veya Alternatif Albümü ise En İyi Latin Rock veya Alternatif Albümü olarak değiştirildi.

En İyi Yeni Sanatçı için maksimum şarkı sınırının da kaldırıldığı 63'üncü Grammy Ödülleri'nin yapımcısı da değişti. 40 yıldır törenin yapımcılığını üstlenen Ken Enrlich, bu yıl görevini Emmy ödüllü Ben Winston'a devredecek.

Haklı eleştiriler

Kategorilerde yapılan yerinde değişiklikler, adayların açıklanmalarının hemen ardından ciddi eleştiriler almasına engel olamadı. Eleştiriler arasında öne çıkansa hiçbir kategoride aday gösterilmeyen The Weeknd'in Twitter paylaşımı oldu. Büyük başarı yakalayan After Hours albümü ile birçok kategoride aday olması beklenen sanatçı, "Grammy'ler yozlaşmaya devam ediyor. Bana, hayranlarıma ve sektöre şeffaflık borçlusunuz" dedi. Grammy Ödülleri'nin geçici başkanı ve CEO'su Harvey Mason Jr.'ın "Weeknd'in aday gösterilmediği için hayal kırıklığına uğradığını anlıyoruz" cevabıysa elbette hiçbir eleştiriyi ortadan kaldırmaya yetmedi.

Bazıları The Weeknd'in aday gösterilmeme sebebini Super Bowl Half Time'a katılması dolayısıyla ödül törenini kaçıracak olmasına bağlarken, bir başka kesimse aday gösterilmemesini kategorilerle alakalı sorunlara bağlıyor. Kategorilerin hatalı olduğuna üç farklı pop kategorisinde aday gösterilen Justin Bieber da katılıyor. Changes albümünün her açıdan bir R&B albümü olduğunu belirten sanatçı, tüm bu karışıklığa rağmen en azından aday olabildiğine seviniyor olmalı. Diğer adayların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Olumlu gelişmeler de var...

Evet, Lady Gaga'nın Chromatica albümü beklediğimiz kadar adaylık kazanamadı; evet The Weeknd konusunda da hayal kırıklıklarımız var; ancak 2021 Grammy Ödülleri bazı olumlu gelişmeleri de beraberinde getirdi. Örneğin, Harry Styles, sonunda One Direction'dan bir ismin Grammy adaylığı kazanmasını sağladı: Fine Line albümüyle En İyi Pop Vokal Albümü kategorisinde aday gösterilen Sytles'ın Watermelon Sugar'ı ise En İyi Pop Solo Performansı kategorisinde aday.

2017'deki görmezden gelinişinin 3 yıl sonrasında rekor kıran Beyoncé ve Grammy Ödülleri'nin yıldızı olmaya devam eden Taylor Swift'e şimdiden bu yılın kazananı dememizde bir sakınca yok. Üstelik, kadınların ezici çoğunluğu diğer kategorilerde de kendini göstererek 2021 Grammy Ödülleri'ne ısınmamızı sağlıyor.

ETİKETLER: 2021 GRAMMY ÖDÜLLERİ , 2021 GRAMMYS , HARRY STYLES , THE WEEKND