MODA
MODA

19 Nisan 2021

Prens Philip'in Cenazesinde Kate Middleton’ın Taktığı Mücevherlerin Arkasındaki Mesajlar

YAZI: HAİLEY MAİTLAND

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Kate Middleton

Getty Images

Cambridge Düşesi Kate Middleton, düğününden bu yana 10 yıl boyunca sayısız kraliyet törenine katıldı, ancak 17 Nisan'da Windsor'daki St George's Chapel'de Edinburgh Dükü için düzenlenen tören, onun ilk kraliyet cenazesine katılışıydı. Cambridge Dükü, 12 Nisan'da büyükbabası için saygılarını sunduğu yazısında, “Eşimin büyükbabamı tanımak için bu kadar çok yılı olduğu ve ona gösterdiği nezaket için her zaman minnettar olacağım.” yazmıştı.

Kate Middleton

Getty Images

Dük ve Düşes, cenazede Galler Prensi, Cornwall Düşesi ve Sussex Dükü ile birlikte 30 aile üyesinin arasında yerlerini aldılar. Törende Kate Middleton, 1947'de Kraliçe Elizabeth’e evlilik hediyesi olarak verilen bir çift elmas ve inci küpeyi, bunun yanı sıra Kraliçe'nin dört sıralı inci kolyesini takmayı tercih etti. Japon hükümeti tarafından hediye edilen ve Garrard tarafından tasarlanan inci kolye, Kraliçe Elizabeth tarafından 1983'te Bangladeş'e bir eyalet ziyareti ve 1995'te Margaret Thatcher’ın 70. doğum günü partisi de dahil olmak üzere çeşitli önemli etkinliklerde kullanıldı.

Kate Middleton

Alamy

Kraliçe, Prens Charles'la evlendikten hemen sonra, bu kolyeyi Galler Prensesi olan genç Diana'ya ödünç vermişti. Sonrasında ise Diana, Hollanda Kraliçesi Beatrix ile 1982'de Hampton Court Sarayı'nda buluştuğu etkinlikte o kolyeyi takmayı tercih etmişti.

Kate Middleton

Getty Images

Kate Middleton’ın yaptığı bu mücevher seçimi, Düşes için Kraliçe Elizabeth’e olan bağlılığını göstermesinin bir yolu olurken, aynı zamanda köklü bir tarihi olan kraliyet geleneğine de saygı niteliği taşıyor. 1861'de Prens Albert'in ölümünün ardından, Kraliçe Victoria bir daha asla renkli şeyler giymedi, ki takıları da bu kurala dahildi. Bunun yerine Roma döneminden beri keder ve gözyaşlarıyla ilişkilendirilen elmasları ve incileri kullanmayı seçti. Prens Albert’ın ölümünden sonra halka yayınlanan ilk litografisinde Kraliçe Victoria, boynunda çok sayıda düğümlü inciler, bununla uyumlu inci bilezikler ve damla küpeler ile görülüyor.

Kate Middleton

Getty Images

Yıllar boyunca ise Windsor'lar, Kraliçe Victoria’dan kalan ve incilerin geleneksel yas kıyafetlerinin önemli bir parçası olması geleneğini uyguladılar. Kraliçe Elizabeth, Kral George VI, Prenses Margaret ve Prenses Diana'nın cenazelerinde inci taktı. Elmasları ise genellikle Kraliçe Victoria'dan miras kalan bir broşla veya Kraliçe Mary’nin Kensington Bow Broşu ile eşleştirdi. Prenses Diana da kraliyet geleneğini yerine getirmiş, Gianni Versace'nin cenazesi için inci kolye ve Monako Prensesi Grace için ise elmas kolye takmıştı. Edinburgh Dükü’nün cenazesinde Kraliçe Elizabeth, inci küpeler, dört sıralı inci kolye ve Kraliçe Mary’nin inci ve pırlantalar süslü Richmond broşunu seçti.

ETİKETLER: EDİNBURGH DÜKÜ PRENS PHİLİP , KATE MİDDLETON , MÜCEVHER