MODA
MODA

09 Eylül 2021

Güneşin Dokunduğu Zarif Saatler

 

richard mille

Richard Mille saatler, mücevher ustasının maharetli elleri sayesinde zarif kadınların bileklerinde ışıldıyor.  

Pırlanta, yakut, zümrüt, safir gibi değerli taşların güzelliğini zanaatkarlıkla buluşturan saat tasarımları, ışığın dans eden yansımalarını yakalıyor ve cazibe saçan bir eşlikçi haline geliyor. Bu koleksiyonda Richard Mille'nin imzası haline gelen snow setting tekniği ise değerli taşların rastgele dizildiğini gösteren özgün bir dokunuş oluyor ve tasarıma güneşte rasgele uçuşan kar taneleri izlenimi veriyor. 

richard mille

 

Richard Mille çekimini üstlenen Vogue Türkiye saat ve mücevher editörü Güneş Uysalefe, zamansız ışıltıların eşsiz bir tablo gibi hissettiren hikayesini aşağıdaki sözlerle açıklıyor. 

 “Yeni başlangıçlar... Vogue Türkiye’nin Eylül 2021 sayısı, ilkbahar mevsiminin hayat veren enerjisini sonbahara taşıma, pandemiyle sarsılan dünyaya umut dolu yeni bir sayfa açma idealiyle hazırlandı. Bu fotoğraf çekim projesi önümüzde belirdiğinde, derginin temasına paralel olarak aklıma gelen ilk fikir, Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu adlı tablosu oldu. Homeros ve Hesiodos gibi Antik Yunan şairlerinden Venüs, ya da diğer bir adıyla Afrodit’i betimlemelerini 15. yüzyıl ressamı unutulmaz bir tabloda ölümsüzleştirmişti. Denizden doğan, bastığı yerde çiçekler biten, güzel Aşk Tanrıçası... Şile kayalıklarla çevrili bir Karadeniz sahilinde, modelimiz Marina Liusternyk, meşhur tablodaki figürü aratmayan sarı saçları kadar hareket ve poz kabiliyetiyle bu role kolaylıkla büründü. Moda editörü Tuğçe Bahçıvangil ile seçtiğimiz Schiaparelli ve Alexandre Vauthier gibi isimlere ait tasarımlar, pul ve boncuk gibi detaylarıyla deniz ve güneşin renklerini yansıtırken, en büyük rol Richard Mille tasarımı saatlerdeydi – özellikle de ilk kez Vogue Türkiye’nin fotoğrafladığı pırlantalı kırmızı altın RM07-01 Snow Set Full Set Gourmette modelinde. İsviçreli markanın, başka saat tasarımlarında da karşılaştığımız snow setting adlı pırlanta mıhlama tekniği, farklı çaplarda pırlantaların rastgele gibi görünen, ancak titiz hesaplamalarla asimetrik şekilde yerleştirildiği özel bir zanaat. Snow setting’in amacı, saat ustalığını ileriye taşımak ve çok daha özel bir işçilikle parlayan taşlar elde etmek. Bu etkiyi fotoğraf karelerinde yakalama görevini üstlenen yetenek ise fotoğrafçı Mustafa Nurdoğdu’ydu ve sonuçta ortaya çıkan kareler, Rönesans’ı günümüze taşıyan etkiye sahip oldular. İşte, bu mükemmel fotoğrafların ardında, ekipteki herkesin yakıcı sıcak, sersemletici rüzgar ve çarpan dalgalar ile saatlerce mücadele verdiği o yazdan kalma günün hikayesi bu.”

richard mille

richard mille

richard mille

richard mille

 

Hazırlayan: Güneş Uysalefe
Fotoğraf: Mustafa Nurdoğdu
Moda Editörü: Tuğçe Bahçıvangil
Saç: Hamza Sara
Makyaj: Batuhan Sara
Cast Direktörü: Dilek Yener
Model: Maryna Liusternyk @Flash Model İstanbul
Moda Editörü Asistanları: Ece Acar
Fotoğraf Asistanı: Cengizhan Ergün

 

ETİKETLER: RİCHARD MİLLE