MODA
MODA

22 Mayıs 2022

Gücünü Sadelikten Alan Tasarımlar

RÖPORTAJ: BAHAR ERGEL

reis kuyumculuk

Elbise seçiminiz ne olursa olsun görünümünüzü tamamlayan son bir dokunuş her zaman gerekli. Bu dokunuş da elbette bazen tasarımıyla bazen minimal tavrıyla dikkat çeken takıların hakimiyetinde şekilleniyor. Klasik aksesuar yaklaşımını yalın bir forma kavuşturarak zamandan ve okazyondan bağımsız tasarımlar haline getiren REIS'in tasarımcısı Hakan Gündoğdu ile marka yolculuğunu konuşuyoruz. 

reis kuyumculuk

REİS’i dinleyerek ve sizi tanıyarak başlayalım. Kısaca bahsedebilir misiniz?

Hakan Gündoğdu ben. 1988 yılında Istanbul Üsküdar’da dünyaya geldim. 14 yaşından beri mesleğimin farklı yönlerini keşfetmekle ilgili çalışıyorum. 1982 yılında başladığı yolculuğuna aynı hazla devam eden REİS ise 2010'da yenilikçi bir yol çizdi kendine. Klasik altın ve mücevherin kıymetini bilerek tasarım anlayışını yalınlığın gücüne odaklıyor ve büyütmeye devam ediyor. 

Sadeliği merkeze alan bir tasarım yaklaşımı var REİS’in. Titizlikle çalışan bir ekip çalışması olduğunu görüyoruz. Nasıl ilerliyor bu akış?

REİS, pırlanta ve altını özelleştirmeden alıkoyup, herkesleştirmeyi hedef almış bir strateji izliyor. Hatta strateji değil, bunu hayal ediyor. Herkesleştirme politikasında bize en büyük ışığı sadelik tutuyor. Bir tasarımı abartmak kolaydır, fakat sadeleştirmek daha ince bir özen ister. Da Vinci’nin dediği gibi sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir. Ekibimize bu ruhu aşılamak ile başladık ve bizi biz gibi anlayan kitle her geçen gün daha da artıyor. Bu muhteşem bir akış.

Kreatif süreçleri nasıl yönettiğinizi de sormak isterim, neticede bu adım yaratıcılıkla iş modelinin birlikte hareket ettiği bir kesişim noktası.

Çok fazla izliyoruz. Bazen herhangi bir kafede duyduğumuz şarkı, bazen mağazada bir misafirin yanındaki arkadaşına yaptığı espri; açıkçası en çok “an”dan besleniyoruz. İnsanları dinlemeyi biliyoruz, bu da bizi size izletiyor diyebiliriz.

reis kuyumculuk

Modern ve zamansız parçalara trendlerin etkisi nasıl oluyor?

His... Bir tasarımda zamansızlık arıyorsanız mutlaka bir döneme ya da bir hisse aitliği olmalı. Her şey gibi, biz gibi; doğada kendimizi huzurla buluşturuyorsak ilk insanın doğasıyla genetiğimizin buluşması gibi. Bir yüzükte “Aa ananemde vardı.” demek aslında. Orada bir an ile sizi buluşturup, sizi o tasarıma yaklaştıran an oluyor.

Sizin moda ve sanat tarihinden ilham olarak gördüğünüz ya da marka yolculuğunu etkileyici bulduğunuz isimler var mı?

Hayranı olduğum çok fazla usta isim var fakat dünyaca değil kendi alanlarında meşhur isimler… Marka yolculuklarında çok keyifli yolculukları sayabiliriz.

Bir isimle tarih değiştiren Pastavilla stratejisi ya da size isminizle seslenen Starbucks, en hızlı yemeği hayatımıza sokan Mc ve Donald kardeşlerin izlediği adımlar ve sonrası Giorgio Armani’nin titizliği, Robert Bosch’un “Bosch’da çalışan kimse ekonomik sorun yaşamamalıdır.” diyerek işçisini sahiplenmesi… Az markadan çok vizyonu, misyonumuza not ediyoruz :)

reis kuyumculuk

Nişantaşı’nda başlayan sürecin farklı mağazalarla büyüdüğünü görüyoruz ve bu yaz Alaçatı'daki mağazanıza yönelik özel bir yaklaşım bulunacak mı? Alaçatı'da olmazsa olmaz tasarımlarınızın başında neler geliyor?

Bu sene Alaçatı’da İtalyan rüzgarları esecek. Napoli odaklı (Prego) koleksiyonumuz acı, tatlı ve çok renkli… Onun yanında REİS Farm City ile bu yılın sembolü haline gelen çilek, limon, şeftali gibi renkli serilerimizle sezona merhaba diyeceğiz.

Doğal taşların bulunduğu koleksiyonlar da özellikle ilgi görüyor. Enerjiyi aktarmanın ve şekillendirmenin bir yöntemi olarak tercih edilen Birthstone koleksiyonundan da bahsedebilir misiniz biraz?

En iyi taş, kişinin kendini en iyi hissettiği renktir. Bu benim yorumum tabii, lakin her burcun taşı, her taşın da bir burcu var. Bilim böyle söylerken ben kendim yorumumun doğruluğunda ikna edici olmak istemem. Bir gün bilim ile ters düşecek bir fikrim olur ise, bilimi seçerim :)

Her kadının REİS Cabin Book’unda mutlaka bulunmalı dediğiniz üç parça sizce neler olmalı?

Her REİS kadını buna en iyi kendisi karar verecektir. Heyecanla hazırladığımız yeni koleksiyonumuzu https://www.reiskuyumculuk.com/ adresinden inceleyebilirler.

 

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Reis (@reiskuyumculuk)'in paylaştığı bir gönderi

ETİKETLER: REİS KUYUMCULUK , HAKAN GÜNDOĞDU