21 Haziran 2022

Suya Saygıyla

YAZI: HAZAL BAYAT

FOTOĞRAF: BARIŞ AKTINMAZ

MODA EDİTÖRÜ: TUĞÇE BAHÇİVANGİL

şahika ercümen

Serbest dalış rekortmenimiz Şahika Ercümen spora başladığı ilk günden bu yana suya katkıda bulunmak ve gezegeni korumak için çalışıyor. Koton’la gerçekleştirdiği Suya Saygı Koleksiyonu işbirliği de bu hedefe yönelik. “Koton’la bizi bir araya getiren ortak hayallerimiz ve amaçlarımız oldu” diyor Ercümen: “Buna çok da şaşırmadım aslında. Koton’un hedefleri benim hedeflerimle çok bağdaşıyor: Türkiye’de doğup ülkesini dünyada doğru temsil etmeye çalışan iki hayal ortağıyız biz.” Özetle proje, hayaller paylaşılıp hedeflerdeki ortaklıklar da keşfedilince doğmuş. “Projeyle ilgili konuştuğumuz daha ilk gün, hayallerimiz aynı paydada birleşti ve kısa sürede çok hızlı yol kat ettik” diyor Ercümen.

“Çocukluğumda şiddetli astım hastasıydım. Nefes alamadığım için evden bile çıkamadığım günler olduğunu hatırlıyorum. Ben su sayesinde hayata bağlandım” sözleriyle suya duyduğu saygı ve tutkunun kaynağını anlatmaya devam ediyor başarılı sporcu. Bu tutku yalnızca katıldığı pek çok yarışmada Türkiye’yi temsil etmesini ve rekorlar kırmasını sağlamakla kalmamış, aynı zamanda değer verdiği konularda sosyal farkındalık yaratmasına da yardımcı olmuş. “Beni yaşama döndüren suya ve gezegene bir katkıda bulunmam gerektiğine karar verdiğimde kendimi çevreye, doğaya ve denizlerin korunmasına yönelik sosyal sorumluluk projelerinde buldum” diyor. Modada sürdürülebilirliğin önemine inanan Koton’la işbirliği de bu hedeflerle beslenmiş, bu sezon üçüncü kez rengarenk ve keyifli bir koleksiyona dönüşmüş. “Şahika Ercümen X Koton koleksiyonumuz üçüncü sezonunda da birbirinden keyifli parçalara sahip; üstelik yüzde 100 pamuk BCI ürünleri, çevre dostu ve geri dönüştürülmüş kumaşlarla tamamı sürdürülebilir bir koleksiyon” diye anlatıyor Ercümen koleksiyonu. Bu sezonun en büyük yeniliğiyse plaj giyimi koleksiyonu içine dâhil edilen, balık pullarından geri dönüştürülmüş kumaşlar.

Koleksiyonun ilham kaynağı elbette Ercümen’in hayatının merkezinde konumlandırdığı, “tek ilhamım” dediği su. “Suya Saygı koleksiyonumuzun yeni sezonu için de kendimi her ânımda koştuğum ve sığındığım tek yer olan suyla besledim” diyor Ercümen. Ruhunun en derinlerinde yer alan ilhamı aktardığı koleksiyondan bir favori seçmesinin imkansız olduğunu söyledikten sonra ekliyor: “Her parçanın onu taşıyana suyla yaşama tutkusunu, doğayla bütün olma duygusunu ve kendi benliğinde kaybolma hâlini hissettirmesini hedefledim” diyor. Suya hürmetle, ona dair renkler ve desenlerle süslenen parçaların bu hedefleri gerçekleştireceğine şüphe yok.  

  

Video: Batuhan Kucam
Proje Yönetmeni: Melis Akcan
Proje Uzmanı: İpek Elbeyli
Saç: Engin Çakmak
Makyaj: Meryem Perihlou
Fotoğraf Asistanı: Furkan Irmak
Moda Asistanı: Sena Seçen

ETİKETLER: ŞAHİKA ERCÜMEN , KOTON , İŞBİRLİĞİ