24 Mayıs 2015

Gucci Kılavuzu

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Guccio Gucci, moda sahnesi için ne kadar havalı bir isim değil mi? Üstelik orjinal. Gucci’nin esas mimarı Guccio, Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa’da 1881 yılında dünyaya gelir. Guccio’nun estetik algısı Londra ‘da şekillenir. Floransa’dan Londra’ya ışık hızıyla atlandığının farkındayız. Öyleyse anlatalım. Guccio’nun gençliği Londra’da geçer. Bir dönem Savoy Hotel’de çalışır. Guccio, Savoy Hotel’in klasik lüksün kitabını yazan mimarisini, İtalyan el becerisiyle buluşturmak üzere Floransa’ya döner.

 

Fotoğraf: Gucci

Dünyanın en büyük moda evi olan Gucci böylelikle moda dünyasına kapılarını 1921 yılında açar. Guccio’nun iddiası deride ve Savoy’dan gelen kaliteli hizmet anlayışındadır. Alanında en profesyonel isimlerle çalışmayı prensip haline getiren Gucci, özenle seçilmiş ekibiyle göz kamaştırır.

 

Fotoğraf: Gucci

1932 yılında Gucci ilk loafer ayakkabasını tasarlayıp, piyasaya sunar. Ayakkabı deyip geçmeyin çünkü bu ayakkabıları New York’taki Modern of Art Müzesi’nde görmek mümkün. Ayakkabanın ardından gelen ikonik “Bamboo” çantasıyla Gucci rakiplerine fark atmaya başlamıştır artık.

Galler Prensesi Diana ve Gucci Bamboo Çantası

Fotoğraf: Instagram

Bu arada Gucci kalabalık İtalyan ailesi geleneğinden vazgeçmez. Eşi Aida Calvelli ile toplam 6 çocukları vardır. Guccio’nun ölümünden sonra Gucci şirketinin yönetim ihalesi Gucci erkeklerine kalır. Dört erkek kardeş 1953 yılında Londra, Paris ve New York’ta  açtıkları Gucci mağazalarıyla aile şirketlerini dünyaya tanıtmayı başarır.

 

Fotoğraf: Gucci

Taklitler asıllarını yaşatır sözü 90’lı yıllarda Gucci için pek geçerli sayılmaz. İmitasyonun doruğa çıktığı o yıllarda Gucci’nin dünya çapında üretimi engellenemeyen sahte ürünlerle imajı zedelenir. Moda dünyasında prestij önemlidir. Gucci’nin başına 1994 yılında Tom Ford geçer ve Gucci’nin sarsılan imajı adeta baştan yaratılır. Tom Ford, eşsiz vizyonu ve provokatif diliyle Gucci’nin Altın Çağı’nı yaşatmıştır. Tom Ford sonrasında kriz bulutlarından başarıyla çıkmasını sağlayan Frida Giannini’yi de anmadan olmaz. 2006’da Tom’dan devraldığı Gucci’nin kreatif direktörlüğünü üstlenen Frida Giannini, başarılı bir 9 yılın ardından, Milano’da sunduğu 2015 İlkbahar/Yaz koleksiyonuyla Gucci hikayesini noktaladı.

 

 

Şimdilerde Alessandro Michele’in kaptanlığında yürüyen Gucci gemisinin seyrini merakla yakından takip ediyoruz. Gucci’nin sadece bir marka değil, aynı zamanda bir şirketler grubu olduğunu unutmamak lazım. Gucci Group şirketler grubundan da öte bir tasarım kulübü aslında. Gucci kulubünde kimi ararsanız var. Mesela Gucci, Bottega Veneta, Yves Saint Laurent, Sergio Rossi, Stella McCartney ve Alexander McQueen.

 

 

ETİKETLER: GUCCİO GUCCİ , TOM FORD , GUCCİ , ALESSANDRO MİCHELE , FRİDA GİANNİNİ