13 Ekim 2014

Z. By Zeynep Devooght

İstanbul Fashion Incube tasarımcılarından Zeynep Devooght, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da sergilediği ilk koleksiyonuyla moda arenasında yeni ve genç tasarımcılara ne kadar ihtiyacımız olduğunu gösterdi.
 
 
2007 yılında Viyana Uygulamalı Sanat Üniversitesi’nden mezun olan tasarımcı, Z. by Zeynep Devooght markasını 2012 kurdu. “Herkesin içinde kendisi gibi hissedebildiği kıyafetler yaratmaya çalışıyorum” diyen Devooght, bunu sağlamak için alışılmış kalıplara deneysel bir yaklaşım getiriyor.
 
Renk paletinde siyah ve beyazın farklı tonları bulunan koleksiyon; ipek, pamuk ve keten gibi doğal kumaşlar kullanılarak hazırlanmış. Devooght’un tasarım pratiğinde, kalıpları unutarak tasarım yapmak var. Dikişsiz bluz ve etekler ya da sadece arka dikişi bulunan pantolon bu pratiği özetler nitelikte. Dikişler, pensler ve pililerin yerini piercing’lerin alması, kıyafet kalıplarına dair algıyı kırmayı başarıyor. Koleksiyonu fonksiyonel kılan, parçaların tek tek birbirleriyle birleştirilebiliyor oluşu.
 
 
Devooght, tasarım yaparken “Kumaş ne zaman kıyafet oluyor” sorusunun zihninde dolanıp durduğunu söyledi. Bu soruya cevap ararken tasarladıkları, kıyafetlerini giyenlere de yaratıcılık alanı tanıyacak.
 
 
-Seda YIlmaz

 

ETİKETLER: MELTEM OZBEK , İLKBAHAR YAZ 2015 , İSTANBUL MODA HAFTASI , MBFWI