01 Haziran 2019

Yol Albümü: Yarı Yolda Bırakmayacak Şarkılar

YAZI: EBRU ÇAPA

yol albümü playlist apple

İllüstrasyon: Meriç Canatan

Silkinip yola düşmenin vaktidir. Hafif bir bagaj, yüklü bir müzik arşiviniz olsun yeter; güzergah kendi kaderini belirler... Yolunuza eşlik etmesi adına, müzik yazarları ve müzisyenlerden sizin için öneriler derledik.

 

"Direksiyonun başında olmak kimileri için keyfin en büyüğüdür. Kimisi içinse sıkıntıların en büyüğü... Ama her türden sürücü –ve kendilerine arabada eşlik edenler– için keyfi katlamak ya da sıkıntıyı hafifletmek adına müzik vazgeçilmezdir."

— Müzik Yazarı Naim Dilmener

 

 

"Benim için yol şarkıları ya hep bir ağızdan bağıra çağıra söylemek istenecek kadar güçlü ve sürükleyici ya da uzaklara bir noktaya gözünü dikip geçmişinden geleceğine, hayatının her köşesini ve kişisini düşünmene vesile olacak türde olmalı."

— Gazeteci-Yazar ve Müzisyen-Solist Melis Danişmend

 

“Müzik konusu oldukça sıkıntılı. Direkt ruh hâlimle ilintili aslında. Yani bulması... Bazen beni uzun süre hoşnut edecek bir playlist’im oluyor, o zamanlar kilometrelerce yürüyorum, resim sergisine hazırlanıyorum, radyoda o gazla aralıksız konuşuyorum."

— Radyokaravan.com'un Sahibi, DJ, Şarkı Yazarı, Müzisyen Ayça Şen

 
yol albümü apple müzik playlist
İllüstrasyon: Meriç Canatan

“Hele bilinmeyen bir diyara gidiyorsak yolda büsbütün yabancılık çekmemek için kendi geçmişimizden, anılarımızdan süzülen klasik bir şarkı listesi daha uygundur. Böylece bir tür zamanda yolculuk duygusu da devreye girer. Ne çok hızlı ne çok yavaş, belli bir tempoya sahip şarkıların seçilmesi her zaman daha akla yatkındır."

—Sazlı Cazlı Sözlük Serisinin Muharriri, Gazeteci-Yazar Derya Bengi

  

"Yol şarkısı benim için yolda güzelleşen şarkı demek. Sözlerin ne anlattığı, türü, kimin söylediği ikinci planda. Yol için seçtiğim şarkıların çoğu kendini bir yolculukta kanıtlamış, yerini hak etmiş şarkılar."

— Hafifmuzik.org'un Sahibi, Gazeteci-Yazar Mehmet Tez

  

“Araba kullanırken beni sürat yapıp kuralları ihlal etmeye itecek şarkı listelerinden ürküyorum ancak ‘gaza gelmeyi’ de seviyorum."

— Gazeteci-Yazar, % 100 Açık Sahne Etkinliklerinin Organizatörü, ‘MüzikMentor’ Tolga Akyıldız

ETİKETLER: APPLE , APPLE MÜZİK , YOL LİSTESİ , MÜZİK LİSTESİ , VOGUEİNSTAGRAM