04 Aralık 2014

Yılbaşı Hindisi Nasıl Yapılır?

YAZI: BENGİ KAYHAN

Yalnızca Türkiye’de olan bu alışkanlık, Amerikalıların Şükran Günü akşam yemeğinde ailecek toplanıp yedikleri hindinin bu topraklara uyarlanmış hali. Bizde nasıl ve neden olduysa olmuş bu büyük kuş yılbaşı gecesi yemeklerinin yıldızı haline gelmiş.

Ben yılbaşı gecesi klasik şekilde kestaneli pilavla doldurulmuş hindi yapmanızı gerçekten tavsiye etmiyorum. Şöyle açıklayayım; öncelikle kuşların bütün olarak fırınlanarak pişirilmesine karşıyım. Bütün canlıların karkasları çeşitli bölümlerden oluşur. Kuş örneğinden gidecek olursak göğüs, but ve kanat yediğimiz kısımlarıdır.

Kas yapılarI, taşıdıkları su ve yağ oranları farklı olan bu bölgelerin pişirme yöntemleri de dolayısıyla bambaşka olmak zorundadır. Tabi ki sofrada dev bir kuşun kızarmış derisiyle göğsünü gere gere oturduğu bir masa sizi de gururlandıracaktır. Ancak yenmek için canınından olmuş her hayvan görüntü bir kenara en doğru şekilde pişirilmeyi ve iştahla yenmeyi hakeder bence.

Hindiyi klasik şekilde pişirmenizi tavsiye etmememin bir diğer sebebi kestaneli pilav meselesi. Hindiyi ısırdınız, çiğniyorsunuz kendinizi hayal edin. “Attım ağzıma, kaysın boğazıma” bir et değil hindi eti. Çiğnerken bir de kestane çıktı yolunuza lokma iyice yutulmaz bir hal almaya başladı. Tereyağlı, kuş üzümlü pilav kısmında hiçbir sıkıntı yok, ama iri bir parça kestaneye denk gelince ağzımda uzayan o koca lokmayı yutabilmek için şarapla ittirmeye çalışırken buluyorum kendimi. Yani siz kestaneli pilavı da boşverin ben size hindi etiyle çok daha uyumlu kestaneli tarifler veririm.
 
Öncelikle “İlla hindi yiyeceğim, ancak işin teknik kısımları beni ilgilendirmiyor; ben en kolay en lezzetli hindiyi hedefliyorum.” diyenler için. Göğüs etini boşverin, pişme derecesi ve yağ oranı göğüse nazaran daha yüksek ve dolayısıyla da pişirmesi daha az teknik ve dikkat gerektiren hindi butlarını pişireceğiz. 
 
Zelda Zonk’ ta yaptığımız bir başka leziz kuş olan ördeğin but tarifini sizin leziz hindi butlarını evde doyasıya kemirebilmeniz için evirdik çevirdik uyarladık;
 
 
Zeytinyağında Hindi But (kalçalı)
 
1 kg hindi but için,
 
28 gr tuz
8 gr beyaz biber
6 gr tarçın
1 sap dövülmüş taze biberiye
2 diş dövülmüş sarımsak
 
Baharatları dövülmüş biberiye ve sarımsak ile birlikte butlara iyice masaj yaparak harmanlayın.14 saat boyunca dolapta saklayın. Süresi dolunca butları geniş bir kasede iyice yıkayın suyunu 3 kez değiştirin. İyice kurlayın ve fırınınıza girecek derin bir kaba yerleştirin.
 
250 gr riviera zeytinyağı
2 baş ortadan kesilmiş sarımsak
4 sap biberiye
 
Zeytinyağı ile butların üzerinin kaplandığına emin olun. Tariften fazlası gerekirse eklemekten çekinmeyin. Yağdan bir havuz yaptığınızı ve butların sarımsaklar ve biberiyelerle içerisinde yüzdüğünü hayal edin. Bu kadar fazla yağ kullanmak sizi korkutmasın.Bu yağı daha sonra tekrar kullanabilirsiniz hemde yemeklerinize harika bi aroma katacaktır. Üzerini alüminyum folyo ile kapatın ve önceden ısıttığınız fırına verin.
 
140 derecedeki fırında 3 saat pişecek. 
 
Fırından çıkardığınızda eğer etler yumuşacık ve bıçakla sıyırdığınızda anında dökülüyorsa pişmiştir. Butları fırından çıkarın yağın tamamını süzdürün.
 
Notlar :
Kişi başı en az 1 adet hindi but kolaylıkla tüketilebilir, 1 adedi 1 kg civarındadır hindi butun. Ağırlamak istediğiniz kişi sayısına göre kilogramı çarparak tarifi kullanabilirsiniz.
 
Butları 2-3 gün önceden yapıp dolapta saklayabilirsiniz. Servis edeceğiniz zaman tepsinin dibini ıslatacak kadar su ile tekrar 140 °C de üzeri kapalı bir şekilde ısıtabilirsiniz.
 
Bütün fırınlar kendine özgüdür, özellikle de evde kullandıklarımız. Eğer 140 °C de baktınız pişmedi 150 °C ye çıkartıp yarım saat daha vermekten çekinmeyin.
 
Afiyet olsun!
 

ETİKETLER: HİNDİ , YILBAŞI , BENGİ KAYHAN , VOGUE GURME , ZELDA ZONK , GURME , YEMEK , YAŞAM , METROPOL , PARTİSTİLİ