09 Şubat 2019

Unutulmaz Anlarıyla Grammy Ödülleri

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

National Academy of Recording Arts and Sciences tarafından Amerikan Müzik Endüstrisi'ni onurlandırmak amacıyla ilki 1959'da takdim edilen Grammy Ödülleri, sektörde bir statü sembolüne dönüşeli neredeyse yarım yüzyıl oldu. Bu yıl tam 57. kez Los Angeles'taki Staples Center'da sahiplerini bulacak Grammy Ödülleri'nin uzun ve inişli çıkışlı tarihi boyunca birçok ihtişamlı, tuhaf ve hatırlanmaya değer an yaşandı. İşte bunlardan bazıları:

 

8. Pink'in Sirk Gösterisi, 2010

Gelmiş geçmiş en ihtişamlı Grammy performansları arasında, Pink'in içindeki Cirque du Soleil dansçısını açığa çıkardığı bu anın muhakkak yeri vardır. Tek bir çarşaftan metrelerce aşağı sarkarken bir taraftan da hatasız bir şekilde Glitter in the Air'ı seslendirmeye devam eden Amerikalı müzisyen, bu performansıyla çoğu yeni yetmeye ders verebilir.

pink

Fotoğraf: Getty Images Turkey

7. Şapka Teorisi, 2014 

Geçtiğimiz yıl, Pharrell Williams'ın yılıydı. Haliyle söz konusu Grammy Ödülleri olduğunda da değişen bir şey olmadı. Tam dört ödülle geceden ayrılan Williams'ın Vivienne Westwood imzası taşıyan büyük kahverengi şapkası, bir anda tüm internet ahalisini etkisi altına aldı ve törenin diğer konuklarından büyük ölçüde rol çaldı. Hafızalarda kalan bir diğer an ise, Daft Punk, Pharrell ve Stevie Wonder'ın aynı sahneyi paylaşmasıydı.

pharell williams 

Fotoğraf: Getty Images Turkey

6. Hip Hop Yükseliyor, 2004 

46. Grammy Ödülleri'nin yaptığı bir vurgu varsa, bu da hip hop'un artık kesin olarak sokaklardan ışıltılı sahnelere taşındığıydı. Outkast'in Speakerboxxx/The Love Below albümü, Grammy tarihinde yılın albümü ödülüne layık görülen ilk hip hop kaydı oldu; Destiny's Child'ın artık solo takılan yıldız kızı Beyoncé Knowles ise evine tam beş ödülle döndü.

 michael jackson

Fotoğraf: Getty Images Turkey

 

5. Nihayet Bob Dylan, 1998 

Tam 30 yıl boyunca Grammy'lerin görmezden geldiği çağdaş müzik ikonu Bob Dylan'a hakkının teslim edildiği yıl, üstelik tam üç ödülle! Paula Cole'un skandal yaratan orta parmağı, Soy Bomb protestosu ve Bob Dylan'ın oğlu Jakob'un da iki ödüle layık görülmesi, Radio City Music Hall'da gerçekleşen 40. Grammy Ödülleri gecesinden hatırda kalanlar arasında.

 michael jackson

Fotoğraf: Getty Images Turkey

 

4. Yumurtadan Gaga Çıktı, 2011 

Lady Gaga'nın en eksantrik anları düşünüldüğünde, muhtemelen herkesin zihninde canlanan ilk kare 2011 Grammy'lerine giriş görüntüsüdür. Tam 6 adaylığının olduğu törene Hussein Chalayan ve House of Mugler işbirliğinin bir ürünü olan yarı opak bir yumurtanın eşlik ettiği görünümüyle katılan Lady Gaga, bir enstalasyonu andıran bu haliyle aslında yeni albümü Born This Way'i kutluyordu.

 michael jackson

Fotoğraf: Getty Images Turkey

 

3. The Beatles ile Tanışın, 1965 

Stan Getz ve Astrud Gilberto'nun zamansız bir hite dönüşen düeti The Girl From Ipanema ile en iyi kayıt ve parçanın yer aldığı albüm ile en iyi albüm ödüllerini alması, bu yıl başlayacak İngiliz rüzgarını durduramadı. Yılın en iyi yeni müzisyeni ödülü, havalı saç modelleri ve yüksek enerjileriyle 4 İngiliz gencinden oluşan taze topluluk The Beatles'a gitti.

 

2. Çünkü Bu Thriller Gecesi, 1984 

26. Grammy Ödülleri'ni hatırlanmaya değer kılan birçok ayrıntı olabilir. Tabii hepsinin Michael Jackson ve onun hit fabrikası albümü Thriller ile alakalı olduğunu belirtmek gerek. En iyi kayıt ve albüm başta olmak üzere aldığı ödüllerle Jackson, tek gecede en fazla ödüle layık görülen müzisyen olarak Grammy tarihine geçti.

 michael jackson

Fotoğraf: Getty Images Turkey 

1. Sincapların Zaferi, 1959 

Beverly Hilton'da toplanan ışıltılı kalabalık, tarihteki ilk Grammy Ödül Töreni'ne katıldı. Tam 28 ödülün dağıtıldığı gecenin belki de en ilginç ayrıntısı, The Chipmunk Song'un üç Grammy ödülüne layık görülmesiydi. Otoriteler arasında deyim yerindeyse fırtınalar koparan bu karar, bir de endüstrinin rock&roll'u bir tür olarak tümüyle görmezden gelmesi eklendiğinde, Amerikan popüler müzik tarihinin en tuhaf krizlerinden birine dönüştü.

The Chipmunk Song

ETİKETLER: LADY GAGA , BEYONCE , MİCHAEL JACKSON , GRAMMY , PİNK , GRAMMY ÖDÜLLERİ , GRAMMY 2015 , BOB DYLAN , THE BEATLES , 2016GRAMMYAWARDS , 2017GRAMMY