11 Haziran 2017

Ufak Bir Kafa Tatili için 3 Destinasyon

YAZI: CNTRAVELLER TÜRKİYE

Günümüzde birçoğumuz bedensel yorgunluktan öte, zihinsel yorgunluktan mustaribiz. Bu yüzden, zihnimizi biraz olsun rahatlatacak kaçamak adresleri takdimimizdir.

GRACE SANTORINI KİKLAD ADALARI, YUNANİSTAN

Kısaca: Ege’de dijital yorgunluktan uzak kalacağınız bir detoks yolculuğu.

İşin Aslı: Zihninizi boşaltırken sağlıklı yiyecekler ve hafif egzersizlerle vücudunuzu tazeleyebileceğiniz özel villanıza hoş geldiniz. Grace Hotels grubunun Santorini şubesi olan otel, müthiş manzarasıyla bir adım öne çıkıyor. Aşağıdaki Kaldera manzarasını izlemek dahi ruha taptaze bir nefes aldırıyor. Otelin asıl misyonu ise sizi teknolojiden uzak tutup doğaya yakın olmanızı sağlamak. Üç günlük arınma programına katılan konuklar; bu süre zarfında sahip oldukları tüm dijital cihazları görevlilere emanet ediyor. Kişiye özel şef ve asistandan oluşan konsiyerj ekibi her an sizinle ilgilenip moralinizi yüksek tutmak konusunda usta. Mobil cihazlarından uzak ne yapacağını düşünenler, üç saatlik masaj ve vücut bakımlarını, yoga ve meditasyon seanslarını hatırlayıp rahatlayabilirler. Şef Spyros Agious bu programa özel yemekleri hazırlarken sağlığına düşkün annesinden ilham almış. Susadığınızda bir kadeh Assyrtiko (Santorini’ye özgü beyaz şarap) ısmarlamanızı ise anlayışla karşılayacaklardır. Bahçede güneşli teraslar, serin bir yemek alanı ile lavanta ve yabani çiçeklerle çevrili özel bir havuz bulunuyor. İçeride iki yatak odası ile özel bakım odası, hamam ve mumlarla aydınlatılmış hidroterapi bölümlerini de kapsayan bir spa konukların hizmetinde.

Tavsiye: Yunan lezzetlerini kaçırmak istemeyenler ekibe önceden haber vererek fava ve tuzda pişmiş balık gibi spesiyaliteleri masalarında bulabilir. 

LEFAY RESORT & SPA GARDA GÖLÜ, İTALYA

Kısaca: Uyku düzensizliğine savaş açan etkili bir program.

İşin Aslı: Garda Gölü’ne bakan tepelerden birinde konumlanan; etrafı bağlar, zeytinlikler ve servi ağaçlarından zengin Alto Garda Milli Parkı ile çevrili Lefay’in içi ve dışı bambaşka iki dünya. Buraya özgü limonia’ları andıran otelin, tuzlu su dolu açık ve kapalı sonsuzluk havuzları ile göl manzaralı jakuzisi etkileyici. Başrolde ise Lut Gölü’nü andıran bir lagünü ve mağarayı andıran bir dinlenme odası bulunan sauna bölümü var. Burada aynı zamanda bir kokteyl bar ve cigar lounge bulunuyor. Lefay’deki beş gecelik uyku terapisi, geleneksel Çin tıbbı yöntemlerini Batı’nın teknikleriyle harmanlıyor. Otelin doktorlarıyla yapılan enerji check up’ının ilkini takiben konuklara kişiye özel ayrıntılı bir program veriliyor. Ardından vücuttaki basınç noktaları ve meridyenlere yönelik ısı terapisi, akupunktur, egzersiz ve masajlarla enerji akışının yeniden dengelenmesi süreci başlıyor. Program dahilinde belirlenen bir uyku saati yok, canınız kafeinsiz bir espresso içmek istediğinde de size kimse engel olmuyor. Asıl zorluk akşam yemeğindeki düşük kalorili, tuzsuz spa menüsüne razı olmak çünkü bu sırada yan masadakiler kırmızı şarabın ve bifteğin tadını çıkarıyor olabilir. Tahıldan yapılmış focaccia ve taze deniz ürünlü ev yapımı makarna ile sizin menünüz de fena sayılmaz doğrusu.

Tavisye: Lefay’in yalnız tatilciler için ideal olduğu söylenemez; buraya sevdiğiniz biriyle gelmekte fayda var. 

 cntraveller

SHREYAS YOGA RETREAT BANGALORE, HİNDİSTAN

Kısaca: Otantik bir aşram’da organik yemekler ve mükemmel dinginlik.

İşin Aslı:  Burada ne iddialı bir tasarım konsepti, ne de etrafınızda pervane olacak bir personel ordusu var. Hinduizmdeki “Her konuğa Tanrı gibi davranın” öğretisine uygun olarak boynunuza takılan çiçek çelenkleriyle karşılanıyorsunuz. Sabah 06.30’da yogayla başlayıp meditasyon seansları ve kadim Hindu ilahileriyle devam eden programın temelini geleneksel yoga ve aşram disiplini oluşturuyor. Konuklar isterlerse organik tarım yapılan bahçenin kazılmasına ve bağışlarla kurulan yetimhanedeki çocuklara yemek servis edilmesine yardım edebilir. Dileyenler inzivaya çekilip beş günü hiç konuşmadan geçirebiliyor. Natüropati uzmanları, konukların zihinlerinin ve vücutlarının dinlenmesi için günlük yoga programına eşlik edecek kişiye özel reçeteler yazıyor. Bahçeden toplanan otların kullanıldığı tedavi edici, rahatlatıcı masajlar aynı zamanda cildi yumuşatıcı etkiye sahip. Spa’da panchakarma detoksu uygulanıyor. Diğer konuklarla birlikte yediğiniz yemeklerde buraya ikinci ya da üçüncü kez gelenlerle tanışabilirsiniz. Özel jetiyle gelenlere rastlarsanız şaşırmayın. Otelde vejetaryen menülerin dışında her öğünde körili lezzetler, mercimek ya da arpalı roti (bir tür ekmek) gibi geleneksel Hint mutfağından lezzetlerin yanında Avrupa yemekleri de servis ediliyor. Şezlonglarla çevrili sonsuzluk havuzu ana bahçenin tam ortasında ama genellikle boş; belli ki zihinlerini ve bedenlerini arındırmaya odaklanmış konukların başka şeylere zamanı kalmıyor.

Tavsiye: Mantra seansında personelle birlikte oturmayı rica edin. İstemediğiniz takdirde ilahilere eşlik etmenize gerek yok ama Sanskritçe söylenen sözlerin titreşimini yakından hissetmek çok etkileyici. 

Daha fazlası için https://cntraveller.com.tr/neden/yaz-gunesi/ adresini ziyaret edin.

ETİKETLER: CNTRAVELLER