11 Mayıs 2019

‘Turquoise Coast’ Sizi Mavi Bir Yolculuğa Çıkarmak için Yayında

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. O nefesinizi kesen sahneyi, gün batımını veya anı, bir yerlere kaydetmek istemiş ve elinizi hemen cep telefonunuza atmışsınızdır. Ama gelin görün ki hiçbir araç gözün gördüğü gibi kaydedemeyecektir o anı. Renkler öyle çıkmayacak, oranın hissi bir türlü ölümsüzleşemeyecektir çoğu zaman. 

assouline

Pilcher ailesinin yaptığı mavi yolculuktan bir kare. Fotoğraf: Oliver Pilcher

Ama sanıyorum Nevbahar Koç, İrem Kınay ve Oliver Pilcher kendi aralarında geliştirdikleri gizli bir formülü Assouline tarafından yayınlanan ‘Turquoise Coast’ adlı kitaba uygulamışlar ki, kitap size ege ve akdeniz kıyılarınının hissini getirmekle kalmayıp o duygularla sizi hayali bir mavi yolculuğa çıkarıyor.

oliver pilcherBozburun Yat Kulübü'nde yemek masası. Fotoğraf: Oliver Pilcher

''Keşke keydedebilseydik bazı anları''. Geçtiğimiz yaz tam güneş batarken Bozburun Yat Kulübü’nün iskelesinde böyle diyordu Peter Appleton. Ben tam da bu renkli sofraya oturmadan, Peter ve Kıvanç Tatlıtuğ balık tutmaya çıkmadan hemen önce. Assouline Türk kıyılarının tanık olduğu hikayeleri bir araya toplamış Peter'a cevap veriyor sanki. Bu turkuaz rengi sularda yaz aylarını geçirmiş, Mica Ertegün, Mert Alaş, Tommy Hilfiger kitapta anılarını duyacağınız kişilerden bazıları. 

oliver pilcherM/Y Keyla'dan Turkuaz sulara dalış. Fotoğraf: Oliver Pilcher

Geçtiğimiz hafta Assouline Bebek'te lansmanı yapılan kitabın bütün kopyaları satılmış ama siz bu yazıyı okuduğunuz sıralarda yeni kopyalar gümrükten Bebek mağazasına doğru çoktan yolda olmalı. Ben de hemen Peter için bir kopya alıp kendisine göndereceğim. Turquoise Coast, onun, hislerin kaydedilebilmesiyle ilgili fikrini değiştirecek. Turquoise Coast bir mavi yolculuk kitabı değil, mavi ve hatta turkuaz sularda geçen hayali veya gerçek yolculukların hikayelerini barındıran görsel ve manevi bir referans kaynağı. 

19-05/06/1-c-oliver-pilcher.jpgMavi yolculuk için rota belirleniyor. Fotoğraf: Oliver Pilcher

 

 

 

ETİKETLER: ASSOULİNE , NEVBAHAR KOÇ , İREM KINAY , TURQUOİSE COAST , OLİVER PİLCHER