12 Temmuz 2016

Spice Girls Kadın Dayanışması için Geri Döndü!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Spice Girls'ün 'Wannabe' şarkısı dünya müzik listelerini alt üst edeli tam 20 yıl oldu. Tüm zamanların en çok satan kadın müzik grubu, 2000 yılında dağıldı, grubun üyeleri kendi çizdikleri yolda ilerlediler ama elde ettikleri başarı hiçbir zaman unutulmadı ve muhtemelen bir yüz yıl daha geçse yine unutulmayacak.

Müzik sektöründe kadının gücünü başarıyla, yüksek enerjileriyle ve en önemlisi dayanışmayla kanıtlayan Spice Girls, hepimizin bildiği hit şarkıları 'Wannabe' ile geri döndü. Bu geri dönüş, resmi bir birleşme olarak algılanmasın. Grubun amacı kadın hakları, cinsiyet eşitliği ve kadının özgürlüğü konusunda farkındalık yaratmak. 

Yeni videolarıyla kadınlara "Birlik olun!" diye seslenen Spice Girls'ün verdiği mesaj oldukça cesur ve anlamlı. Grubun erkek dünyasına da iki çift lafı var: "Kadına şiddete son verin!"


Spice Girls

Bu anlamlı projede gözler Victoria Beckham'ı ve Melanie Chisholm'ı arasa da, Emma Bunton, Geri Horner ve Melanie Brown 'Wannabe'yi feminist bir marşa çevirmekte son derece başarılılar. Güney Afrika'dan Gigi Lamayne ve Moneoa, Nijerya'dan Seyi Shay ve Bollywood'tan acqueline Fernandez gibi uluslararası sanatçıların yer aldığı proje, yayınlandığı günden bu yana kısa sürede milyonlara ulaştı. 

Victoria Beckham, her ne kadar videoda yer almasa da, arkadaşlarının projesini Twitter hesabından paylaşarak Emma Watson ve Jamie Oliver gibi isimlerin desteğini kazandı. 

ETİKETLER: SPİCE GİRLS , VİCTORİA BECKHAM , KADIN HAKLARI