05 Şubat 2019

Sesi Yüksek Tasarımlar: Özlem Süer X Taypa

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

özlem süer

Denimden güç alan, farkındalık yaratan, sesini yalnızca işitene değil işitme engelli bireylere de duyuran Özlem Süer X Taypa koleksiyonu, verdiği mesajlarla moda dünyasında örnek teşkil ediyor.

Yenilikçi tasarım anlayışıyla tanıdığımız Özlem Süer ve uluslararası tekstil sektöründe kırk yılı aşkın tecrübeye sahip Taypa Tekstil’i bir araya getiren bu koleksiyon, sosyal sorumluluk bilincinden doğdu. “Sosyal gelişim, sadece devletler ve sivil toplum kuruluşlarının görevi değil” diyor, Taypa Tekstil genel müdürü Burak Karaarslan. “Şirketler, kurumlar ve bireyler de bu sürecin içinde aktif olarak yer almalı. Özlem Süer gibi tasarım dünyasına yenilik katan, dünya çapında bilinen bir isimle çalışarak da daha geniş kitlelere ve özellikle işitme engelli bireylere ulaşmayı hedefledik.”

özlem süer

Çevreci yıkama teknikleriyle geliştirilen, bizi farkındalığa davet eden koleksiyonun mimarları Özlem Süer ve Burak Karaarslan.

Özlem Süer’in tasarladığı, Taypa Tekstil’in ürettiği otuz parçalık kapsül koleksiyonun ana materyali denim. “Yıkamalardan ağartmalara, formlardaki yapıbozumlardan dikişlere, denimin detaylı tasarım serüvenini ve Taypa’nın hünerlerini açığa çıkaran bir koleksiyon hazırladık” diyor Süer. Tasarımcı, romantizm ve deneysellikten beslenen estetik anlayışını her parçaya yansıtmış. Siyah ve mavi denim pantolonlar inci, zımba ve dantelle dekore edilmiş. Beyaz denim ceketler ise mesajını üzerinde taşıyan baskılarıyla dışavurumcu.

İşbirliğinin sosyal sorumluluk ayağı ise Özlem Süer X Taypa koleksiyonunun 6 Şubat’ta satışa sunulmasıyla devreye girecek. Satışlardan elde edilen gelir, işitme engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltecek çalışmalarda kullanılacak. Taypa ve Süer, işitme engelliler ile işitenler arasındaki diyaloğu pekiştiren Dem Derneği’nden de yardım almış. Koleksiyon geliriyle hayata geçirilecek Taypa Türk İşaret Dili Eğitimleri çalışmasında, işaret dilini öğrenmek isteyen üniversite öğrencileri, dilin kullanımına dair proje kirlerini derneğe sunacak ve seçilenler bursla ödüllendirilecek. Taypa Tekstil bünyesinde gerçekleşecek Sesli Kahveler etkinliği ise projeden doğan bir diğer girişim. “Çalışanlarımız, işitme engelli bireylerden Türk işaret dili ile kahve istemeyi öğrenecek” diyor Karaarslan. “Tüm bu çalışmaların iki hedefi var: İşitme engelli bireylerin istihdamını artırmak ve çalışanlarımızdan başlayarak toplumda farkındalık yaratmak.”

ETİKETLER: EN VOGUE , ÖZLEM SÜER , TAYPA , ÖZLEM SÜER X TAYPA