13 Haziran 2022

Şehir Ajandası: Radarımıza Aldığımız 5 Etkinlik

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

uçuruma yerleşmek

Cengiz Tekin, "Natürmort"/ Galeri Zilberman

Zilberman İstanbul'da Uçuruma Yerleşmek

Zilberman İstanbul, küratörlüğünü Naz Kocadere’nin üstlendiği Uçuruma Yerleşmek başlıklı grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Isaac Chong Wai, Sandra del Pilar, Memed Erdener, Erkan Özgen, Yaşam Şaşmazer, Neriman Polat, Cengiz Tekin, ve İsmail Yılmaz’ın yapıtlarını bir araya getiren sergi, 1 Temmuz'a kadar Zilberman İstanbul’un Mısır Apartmanındaki ana sergi mekânında izlenebilir.
 

Şehirde müzik

Geçtiğimiz 50 yıl süresince şehrin kültürel hafızasında büyük yer edinen İstanbul Müzik Festivali, bu önemli kutlama yılında başlığını İstanbul’a, zengin tarihi boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve nice sanatçıya ilham vermiş bu güzel ve özel şehre adıyor. İsmini, enerjisini ve esinini bu büyülü şehirden alan festival, 50. programında, İstanbul’un çoksesli, çokdilli, çokkültürlü yapısına adanan, zaman zaman geçmiş festivalleri de anımsatan özel projelere ve repertuvarlara yer verecek. İstanbul’un seçkin konser salonlarından yarım yüzyıldır festivale sahne olmuş tarihi ve kültürel alanlarına kadar birçok farklı mekânda Türkiye’den ve dünyadan saygın orkestraları, yıldız solistleri ve toplulukları izleyicisiyle buluşturacak festival, şehre nefes aldıran noktalarda düzenlenecek ücretsiz etkinlikleriyle tüm İstanbulluları bir kez daha kucaklayacak, 50. yılını coşkulu bir biçimde kutlayacak. Etkinlik programı ve detaylar İKSV resmi sitesinde.

 

uçuruma yerleşmek

Versus Art Project’te “Bugünkü Program” devam ediyor

Can Aytekin’in 14 Nisan’da Versus Art Project’te ziyarete açılan Bugünkü Program isimli sergisi, 30 Haziran’a dek uzatıldı. Sergi kapsamında, 11 Haziran Cumartesi günü saat 14:00’te, Can Aytekin ve Ezgi Bakçay, ilham noktasını Yeşilçam’dan, afişlerden, sinema fenerlerinden alan sergi etrafında bir konuşma gerçekleştirdi. Üç yıl önce Arial Sanat’ta açtığı sergisinde “Bugünkü Program”ın adeta bir fragmanına yer veren sanatçı, Versus Art Project’te gerçekleşen serginin odağına Yeşilçam sokaklarını yerleştiriyor. Galeri mekanının bulunduğu Hanif Han ve konumlandığı sokak Yeşilçam için de önemli bir buluşma ve üretim noktası olarak sanatçının çalışmalarına yansıyor. Galerinin cumbasından görülen Hürrem Erman, Ayhan Işık, Fatma Girik afişleri, çevredeki Sadri Alışık, Ayhan Işık, Fuat Özkınay Sokakları, müzeye dönüşen Atlas Pasajı, yıkılan küçük sinemalar, Yeşilçam kafeleri, galeri mekânının eskiden sinema afiş ve tasarım merkezi olarak kullanılması hafıza ve mekân arasındaki diyaloğu sergiye aktarıyor.

Bir şehir, bir aile

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, temelini üç nesil sanatçı bir ailenin yıllar içinde biriktirdiği fotoğraflar, resimler, kişisel eşyalar ve objelerden alan Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi sergisine ev sahipliği yapıyor. Bir ailenin olduğu kadar, bir şehrin de tarihine mercek tutan Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi 7 Ağustos 2022'e kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyaret edilebilecek. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasının 2. ve 3. katlarında ziyaret edilebilecek olan serginin ilk katında arşiv malzemeleri eşliğinde Hristoff ailesinin hikâyesi ve dostları olan sanatçıların eserleri bulunuyor. Serginin ikinci katında ise Peter Hristoff’un İstanbul’dan ilham alarak ürettiği işler görülebilir.

 

ETİKETLER: HAFTANIN SANAT ETKİNLİKLERİ