03 Haziran 2020

Salman Khoshroo’dan Ruhumuza Dokunan Yün Portreler

YAZI: LEYLA HAZAL ÇETİN

Tahran asıllı sanatçı Salman Khoshroo, yeni serisi “Sünger Üzerine Yün Portreler” ile karantina deneyimini yaratıcı bir sürece dönüştüyor. Sosyal mesafe ve karantina uygulamaları, günlük hayat rutinimizi değiştirip milyonları evde vakit geçirmeye zorlarken, Khoshroo’nun serisi bardağın dolu yarısını görenler olduğunu hatırlatır nitelikte. Bir süre daha kendimiz için giyinip, kumaşlara yakın olacağımız farklı alternatifleri araştırırken; evde geçirdiğimiz zamanı içimize dönmek, kendimizi keşfetmek ve ruhumuzun ihtiyaçlarını fark etmek için kullanmak da bir seçenek. Özellikle de yaratıcılığını beslemeye odaklanan sanatçılar için. 

20-06/02/khoshroo-6.jpg

Ham yünün, yumuşak sünger doku üzerinde, erkek portrelerine dönüşürken yarattığı zıtlık, sanatçının ruh durumunu yansıtıyor. Khoshroo, travma ve duygularını bu şekilde paylaşırken, yün dokusundan sert kemik yapılı erkek suratları yaratıyor. Portrelerin hassas ve kırılgan duruşunda izleyiciler bugünlerde kendinden bir parça buluyor. Soyut şekillerin oluşturduğu yüz parçaları, bir heykeltraş edasıyla süngerin üzerine işleniyor. 

20-06/02/salman-khoshroo-wool-portraits-designboom-02.jpg

Sanatçı, değişim sürecini, yoğun ve kalın fırça darbeleri olan yağlı boya portrelerden; yumuşak yün tutamlarından oluşan burunlar, bükük dudaklar ve akan saçlarıyla içimizdeki kırılgan parçaları harekete geçiren siluetlere doğru yaşıyor. Khoshroo üretim sürecine bir terapi olarak yaklaşırken, izleyiciler için ise bu süreç neler ve neden hissettiğine odaklanarak geçiyor. Feminen kabul edilen bir malzeme ile maskülen portreler yaratan sanatçı, kavramlar arasındaki keskin çizgileri eleştirmekten de geri kalmıyor. 

20-06/02/khoshroo-1-1591100780.jpg

Sanatçının farklı işlerini görmek için Instagram sayfasını ve yaratım süreci videosu için de internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

ETİKETLER: SALMAN KHOSHROO