18 Mayıs 2019

Röportaj: Genç Tasarımcı Ege Narin

RÖPORTAJ: ZEYNEP GÜR

ege narin 

Ege Narin, henüz 12 yaşında olmasına rağmen çoktan ilk tasarımına imza attı bile. Okula gitmediği sıradan bir günde, kendisini bir anda Alive Shoes sitesine bakarken bulan Ege, kendi ayakkabısını tasarlamak için en doğru zamanın geldiği hissine kapılarak, Dynasty adlı basket ayakkabılarını tasarlamaya karar verdi. Bu kararı, Alive Shoes tarafından "tasarımcı" seçilmesini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda dünyanın her noktasından sipariş verilebilen bir basket ayakkabısının altına imzasını atmasına vesile oldu. Bizler de genç yetenek Ege Narin ile Dynasty sürecini konuştuk. 

 

1. Bize biraz senden ve senin dünyandan bahsedebilir misin?

Öncelikle ben 13 yaşındayım ve farklı şeyler yapmayı severim. Enka Okulları'nda yedinci sınıfa gidiyorum. Yemeğe meraklıyım, dünyanın farklı mutfaklarını denemeyi severim. En sevdiğim Meksika mutfağı çünkü acı ve ekşiye bayılıyorum. Spor olarak basketbol ve futbol gibi sporlarla ilgileniyorum. Enka’nın basketbol takımında oynuyorum. Yaklaşık sekiz senedir de futbol oynuyorum. Hiçbir Galatasaray maçını kaçırmam. Boş zamanlarımda gitar çalıyorum, rap müzik dinliyorum ve tabii ki bilgisayar oyunları oynamayı da seviyorum.

 

2. Tasarıma karşı ilgini ilk olarak nasıl keşfettin?

Tasarım merakım ilk olarak arkadaşımda gördüğüm bir sweatshirt'le başladı. Camo (kamuflaj) desenli, rahat görünen bir sweatshirt'tü. Sonra internetten araştırmaya başladım, başka ne desenleri var ve başka ne gibi markalar var diye. Air Jordan modelini ve Adidas’ın Yeezy’lerini hep sevmişimdir ve onlar gibi bir ayakkabı yapmak istedim. 

ege narin

3. Alive Shoes ile maceran nasıl başladı? Kendi markan olan Dynasty fikri nasıl gelişti?

Alive Shoes ile maceram okula gitmediğim bir gün başladı. Evde bilgisayara bakıyordum ve o anda aklıma internetten ayakkabı tasarlamak geldi. Bu, hep yapmak istediğim bir şeydi ama doğru siteyi bir türlü bulamamıştım. Nike ID, Vans Custom gibi siteler vardı ama Alive Shoes’u bulduğumda doğru olanı bulduğumu fark ettim. Çünkü Alive Shoes’da yaptığın ayakkabıları satarak işi daha ileri seviyeye götürebiliyorsun. Öbür sitelerde bu olanak yok. Dynasty ismi, büyük bir aileye sahip olmamdan geliyor, bir de değişik bir kelime olduğu için onu tercih ettim. İlk tasarımımda renki ayakkabıları sevdiğim için birden fazla renk kullanmak istedim. Ayakkabının dilinin iç tarafında şaşırtıcı bir desen olduğu için çizim kullandım. Tarzı ve renkleri biraz retro.

ege narin

4. Bu kadar erken yaşta, “tasarımcı” seçilmek büyük bir başarı. Gelecek planlamalarına şimdiden başladın mı, yoksa okul daha mı önce geliyor? 

Gelecekte daha çok günlük ayakkabı yapmayı planlıyorum çünkü öyle ayakkabılar daha kullanışlı oluyor. Okul tabii ki önce geliyor ama bitmesine 2 ay kaldı ve yazın çalışmalar yapmayı düşünüyorum. İleride ilk olarak sporla ilgilenmeyi düşünüyorum. Bununla birlikte ayakkabı tasarımcısı olmak isterim.

 

5. Tasarımından anladığımız kadarıyla basketbola karşı bir ilgin de var. Basketbolla tasarımı aynı çatı altında buluşturmak nereden aklına geldi?

Evet basketbola karşı aslında büyük bir ilgim var. En çok yaptığım ve yapmayı sevdiğim spor şu anda. Bütün basket maçlarını izlemeye çalışıyorum ve basketçileri takip ediyorum. Basketbol ayakkabılarının tasarım şekillerini hep beğenmişimdir ve ben de bir tane yapmak istedim. Gerçi ayakkabıları tasarladığımda basketbol ayakkabısı olarak yapmak istemiştim ama basketbol yerine günlük kullanım olarak giyilmesini tercih ederim. Bugüne kadar almış olanlar da günlük hayatta giydiklerini söylüyorlar.

Ayakkabıların linkine buradan ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: EGE NARİN