25 Temmuz 2020

Renkli, Eğlenceli, Dinamik: Yazbukey

RÖPORTAJ: ELİF ALTINTAŞ

20-07/24/yazbukey-foto-kredi-romina-shama.JPGFotoğraf: Romina Shama

Renkli, eğlenceli ve dinamik bir tasarım diliniz var. Özel hayatınızda da böyle bir karakter misiniz?

Tamamiyle! Hayatı bir oyun gibi görmeyi seviyorum.

Yazbukey markası eğer bir insan olsaydı, bir gününü nasıl geçirirdi, hangi dönemde yaşar, kimlerle arkadaşlık ederdi?

Yazbukey aynı zamanda bir insan, yani benim. Biraz daha erken doğmuş olup 70’lerin disco dönemini ve 80’lerin tadını çıkarırdım. Studio 54 veya Paris’in efsanevi kulübü Palace yıllarını yaşamak isterdim.

Pandemiyle beraber günlük rutininizde değişiklikler oldu mu?

Her sabah spor, meditasyon, süper bir rejim ile 15 kilo kaybettim; bu süreci bu şekilde geçirdiğim için kendimle çok gurur duyuyorum. Hafta içi müzik eşliğinde bol çizim, tasarım, renk çalışmaları yapıyorum. Çok erken uyur ve çok erken saatlerde kalkarım; bu rutinle devam etmeye karar verdim. Hafta sonu ise normal hafta sonları gibi tutmak istedim. Her günün aynı şekilde olmasını istemiyordum.

Yazbukey cephesinden bizimle paylaşabileceğiniz heyecanlı haberleriniz/yeni projeleriniz var mı?

Yeni projeler hep sürpriz kalmalı.

20-07/24/yazbukey_portrait.jpg

Tasarımlarınızda çokça kullandığınız dudak figürünü en son Flormar ile iş birliğiniz kapsamında satışa sunulan rujların üzerinde gördük. Dudak figürünün sizin için anlamı nedir?

Dudak sembolünün göz kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Kültürümüzde gözün yeri büyük, ben de Yazbukeyland’in sembolünün dudak olmasını istedim. Yazbukey markası olarak hep kadınların önemini ve gücünü ve rengini öne koyduk; Flormar ile bu noktada fikren birleşiyoruz. Flormar renkli dünyası ve gerek Türkiye’deki gerek yurtdışındaki başarıları ile hep takip ettiğim bir markaydı. Paris’te tanıştık İstanbul’da tasarladık. Flormar gibi dünyada isim yapmış ve üstüne üstlük kullandığım bir marka ile bir işbirliğine imza atmak beni çok heyecanlandırdı.

Koleksiyondan sizin favori rujunuz/renginiz hangisi? Neden?

Flormar’ın renk konusunda çok güçlü ve iddialı olması da benim renkli tasarım anlayışımla mükemmel bir uyum sağladı. Flormar “Welcome to the World of Colors” diyerek dünyanın 110 ülkesinde milyonlarca kadının hayatına renk katmayı kendine misyon edinmiş bir marka. Ayrıca Flormar kendi ürünlerini kendi ürettiği için sadece tasarım konusunda değil ürün geliştirme ve renk seçimi süreçlerinde de birlikte çalışma imkanımız oldu, bu her zaman yakalanacak bir fırsat değil! Favorime gelecek olursak, klişe bir cevap olacak ama aslında hepsini çok seviyorum ve her gün farklı bir rengini sürüyorum. Bu aralar mükemmel kırmızı tonunu yakaladağımız “Red” rengimizi sıkça kullanıyorum, bronz  tenle mükemmel duruyor! “Deep” rengi ise bir yaz akşamlarına gizem katıyor.

 

ETİKETLER: YAZ BÜKEY