01 Mayıs 2016

Punk'ın Yaşayan Efsanesi: Patti Smith

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

Patti Smith

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Müzik dünyasının en ünlü ikonlarının ilham kaynağı Patti Smith, ik albümü Horses'ın 40. yıl turnesi için İstanbul'a geliyor. 23 Haziran Zorlu PSM'de gerçekleşecek konserde Patti Smith, orijinal grubu Lenny Kaye, Jay Dee Daughterty ve Tony Shanahan ile yer alacak. 

Albümleri ve kitaplarıyla çok satanlar listelerine adını yazdıran Patti Smith sanat, müzik, edebiyat dünyasında kendini kanıtlamış bir duayen olmasının yanısıra moda dünyasındaki yeri kesinlikle yadsınamaz. Smith, 1975 yılındaki ilk albümü Horses’ın kapağında iliklenmemiş beyaz gömleği ve siyah askılıklarıyla en cool rock figürlerinden biri olacağının sinyalini ilk günden vermişti.

Patti Smith

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Patti'nin feminen ve maskülen parçaları harmanladığı androjen stiliyle moda dünyasındaki etkisini, yakın arkadaşı Ann Demeulemeester ve Louis Vuitton’un kreatif direktörü Nicolas Ghesquiere'in koleksiyonlarında görmek mümkün. Onu çoğu zaman 2010'un en iyi kitapları arasında gösterilen 'Just Kids' kitabının baş kahramanı, ruh eşi, platonik aşkı ve en yakın arkadaşı fotoğrafçı Robert Mapplethorpe'un jean'i ya da blazer'ı içinde gördük. Keith Richards'dan esinlendiği saç aksesuarlarıyla da maksimalist olmaktan korkmadığını gösterdi.

Patti Smith, tüm bu karışımlar içinde kült saç kesiminden, boyfriend blazer'larına özgün stiliyle bugün müzik dünyasının olduğu kadar moda dünyasında da vazgeçilmez ikonu.

 

 

ETİKETLER: PATTİ SMİTH , TREND , KONSER