29 Temmuz 2016

Pokémon mu, Rihanna mı?

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Rihanna konserinde, aklınıza Pokémon Go oynamak gelir mi? Eğer böyle bir niyetiniz varsa, şimiden iyi niyetle uyaralım çünkü Rihanna beklediğiniz kadar anlayışlı olmayabilir. Onun tavrı açık ve net. "Ben sahnedeyken, sevgilinizle yazışmanızı istemiyorum. Pokémon yakalamanıza ise, asla tahammülüm yok!" diyor.

Askeri üs bölgelerini bile ele geçiren Pokemon istilasını göz önünde bulundurduğumuzda Rihanna'nınki gayet yerinde ve haklı bir isyan. Daha birkaç gün önce, Pokémon avına çıkan 18 yaşındaki Jerson Lopez, Guatemala'da izinsiz girdiği bir evde vurularak öldürüldü. Pokémon Go'nun yeni bir sosyalleşme biçimi olduğunu hepimiz kabul ediyoruz ama sanal bir oyununun hakkını verebilmek için gerçekle bağlantının tamamıyla kopması rasyonel sınırların epey dışında. 

Rihanna

Bir zamanlar fotoğraf makinasının göz alan parlak flaşlarından rahatsız olan sanatçıların, şimdiki ezeli düşmanları sanal dünyanın yükseltilmiş gerçek kahramanları, sevgili Pokémon'lar. Başkasının evine izinsiz giren gözü kara bir Pokémon Go oyuncusu, Rihanna konserinde izinsiz sahneye çıkma cesaretini de gösterebilir. Rihanna, yaklaşan tehlikenin farkında.

Çok yakında Pokémon Go, konser alanlarında yasaklanabilir. Apple, konser alanları gibi bazı özel bölgelerde oyunun bağlantısınını engelleyecek yeni bir teknolojinin patentini çoktan aldı. Akıllı telefonlarınızı konsere götürebilirsiniz, fakat hayattan çalacağınız üç beş keyifli saatte Pokémon Go'ya yer yok. 

Pokémon Go'yu etkisiz hale getiren bir başka teknoloji ise, Alicia Keys'in de keşfedip uygulamaya soktuğu özel neopren kılıflar. Konsere girmeden önce, akıllı telefonlara geçirilen neopren kılıflarla Pokémon ile olan bütün sanal bağlantınız kesiliyor. Konseri izeleyen seyircilere göre, bu 'kutsal' bağlantının kesilmesi hem sanatçının hem de seyircinin motivasyonunu artırıyor. İnsanlar, çok daha fazla eğlenip, çok daha fazla katılım sağlıyorlar. Unutmayın günün sonunda Rihanna ile twerk dansı edebilirsiniz ama bir Pokémon ile şimdilik asla! Rihanna'yı sadece sahnede bulabilirsiniz ama Pokémon'lar her yerde.

 

ETİKETLER: POKEMON , POKEMON GO , RİHANNA , OYUN , APPLE